Poradnik

Jak inwestować w metale szlachetne? - wartości, srebro, złoto, mennica

Na początek trzeba zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych rekomendacji kiedy i w co inwestować, można jednak mówić o praktycznych wskazówkach, które ewentualnie można brać pod uwagę. Wybór konkretnej drogi jak się dorobić należy do Was.

Metale szlachetne – wartości

Temat wpisu dotyczy inwestycji w metale szlachetne. To inwestycja, która opiera się na oczekiwaniu wzrostu danego aktywa w czasie. Metale nie przynoszą dochodów okresowych.

Metale szlachetne – srebro i złoto

Inwestowanie w złoto i srebro to dobry pomysł na zabezpieczenie majątku. Globalne zasoby kurczą się szybko i dzięki temu wartość powinna być stabilna w czasie. Jeśli więc złota jest stała ilość a dolar jest drukowany na potęgę to w długiej perspektywie właśnie złoto może stać się doskonałą formą inwestycji.

Jak inwestować w metale szlachetne?

Zobaczymy jak to wygląda w praktyce, a więc odpowiedni na pytanie jak rozpocząć inwestowanie. Można to robić przed lokaty w metale szlachetne, fundusze powiernicze, kontrakty terminowe bądź ETF, zakup akcji spółek wydobywczych czy kupowanie metali szlachetnych z usługą przechowania w skarbcu.

Wartość metali szlachetnych

Metale szlachetne

Obecnie jednak chcemy mówić o inwestowaniu w złoto i srebro fizyczne. Wydaje się, że taka właśnie metoda jest najbardziej bezpieczna i daje najwięcej satysfakcji. Posiadając złoto czy srebro w formie fizycznej mamy pewność, że rzeczywiście je posiadamy. Nie trzeba martwić się czy kupowanie wirtualnych pozycji ma w ogóle pokrycie w rzeczywistości. Jeśli mamy złoto w formie fizycznej nie powinno być także problemów z odsprzedażą.

Mennica - metale szlachetne VAT

Jeśli chodzi o inwestycje w formie fizycznej to głównym tego powodem oczywiście są podatki. Zakup i później sprzedaż takiego kruszcu będzie zwolniona od podatku od zysków kapitałowych tak zwanego podatku Belki wynoszącego 19%. Moim zdaniem to duża przewaga nad alternatywnym inwestowaniem w akcje, obligacje czy instrumenty pochodne. Jeśli chcemy ominąć rejestrację należy podzielić zakup na części poniżej 15 tysięcy euro.

Mennica - metale szlachetne

Najlepiej będzie zrobić to przez sklepy numizmatyczne, które mają wpis do rejestracji kantorowej NBP w zakresie obrotu metalami szlachetnymi. Tego rodzaju sklepy mają w swojej nazwie dość często słowo mennica a sprzedaż prowadzona jest w formie stacjonarnej bądź też internetowo – wysyłkowej. W przypadku drugiej formy zakupiony towar będzie dostarczony zwykłą ubezpieczoną przesyłką.

Gdy decydujemy się na zakup będzie trzeba wybrać wagę. Standardowo sprzedawane są sztabki od 1 do 1000 gram i monety o wadze uncji trojańskiej.