Złoto inwestycyjne

Ekonomia Goldilocks i prawdziwa historia trzech niedźwiedzi

Co by się stało, gdybym powiedział, że Złotowłosa nie była jasnowłosym dzieckiem, ale raczej starą, okropną kobietą, która najwyraźniej nie ma nic do roboty?

Co by się stało, gdybym powiedział,

że trzy niedźwiadki nie były tak szlachetne, jak się je często przedstawia, ale raczej dzikie, pazerne i trochę mściwe?

W opowieści o Złotowłosej, opublikowanej po raz pierwszy przez Roberta Southeya w 1837 roku, zatytułowanej "Opowieść o trzech niedźwiedziach", Wielki, Wielki Niedźwiedź, Średni Niedźwiedź i Mały, Mały Niedźwiedź idą do lasu, kiedy ich owsianka stygnie. Niedługo potem w ich domu pojawia się stara kobieta:

"Nie mogła być dobrą, uczciwą starą kobietą, bo najpierw zajrzała przez okno, a potem zajrzała przez dziurkę od klucza, a nie widząc nikogo w domu, podniosła zapadkę. "

Kobieta rzeczywiście próbuje różnych misek z kaszą, krzeseł i łóżek, zanim wyskoczy przez okno i ucieknie z powrotem do lasu

.

W niektórych wersjach opowieści niedźwiedzie gonią ją.

Morał tej opowieści dotyczy szacunku dla granic i własności osobistej, ale jest to również komentarz do rzeczy będących w równowadze, tj. nie za gorących lub zimnych, zbyt twardych lub miękkich, zbyt wysokich lub niskich. Te pojęcia parytetu i równości są rutynowo stosowane do spraw fiskalnych, a w "gospodarce Goldilocks" rzeczy są uważane za "w sam raz".

Investopedia definiuje gospodarkę Goldilocks jako taką, która jest "nie tak gorąca, że powoduje inflację, i nie tak zimna, że powoduje recesję". Charakteryzuje się ona często "niską stopą bezrobocia, rosnącymi cenami aktywów, niskimi stopami procentowymi, szybkim, ale stałym wzrostem PKB i niską inflacją. "

Obecnie uważa się, że znajdujemy się w tego typu idyllicznym miejscu - liczba miejsc pracy wzrasta, rynki mają historyczną passę, ceny domów gwałtownie rosną, polityka Fedu pozostaje akomodacyjna, PKB rośnie, a stopy inflacji utrzymują się na stałym poziomie.

Jednak wiara w to, że gospodarka może być naprawdę "w sam raz" jest lekkomyślna

.

W rzeczywistości może być wręcz niebezpieczna. Na początku lutego 2007 roku The Wall Street Journal opublikował przerażającą opinię "The Goldilocks Economy: Can it Last?"

Czytamy w nim, po części:

"Ostatni tydzień przyniósł ciąg dobrych wiadomości dla amerykańskiej gospodarki. Produkt krajowy brutto, najbardziej uważnie obserwowany barometr wzrostu, wzrósł w czwartym kwartale o zdrowe 3,5% rocznie. Obawy o inflację zmniejszyły się, ponieważ preferowany przez Rezerwę Federalną wskaźnik inflacji wzrósł w tym kwartale w tempie zaledwie 2,1% rocznie.

W

odpowiedzi na to bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co przyczyniło się do osiągnięcia przez rynek akcji rekordowych poziomów. "

Nie trzeba dodawać, że nie trwało to długo. W kolejnych miesiącach pojawił się wyniszczający kryzys na rynku mieszkaniowym, niezliczeni pożyczkodawcy hipoteczni zbankrutowali, zlikwidowano miliardowe fundusze hedgingowe, wskaźnik wykluczeń wzrósł niemal dwukrotnie, a kraj pogrążył się w jednej z najgorszych recesji we współczesnej historii.

W świecie pełnym zmienności i ryzyka niewiele jest momentów, w których wszystko jest naprawdę "w porządku". Bezrobocie może być zbyt niskie, rynki mogą podskoczyć zbyt wysoko, mogą tworzyć się bańki, a nieprzewidziane zagrożenia mogą oślepić gospodarkę.

Musimy spojrzeć poza bajki i ludowe opowieści na prawdziwe cykle boomów i załamań, świąt i głodów, zysków i strat, gdzie Goldilocks jest w rzeczywistości starą wiedźmą, owsianka rzadko jest idealna, łóżka nigdy nie są właściwe, niedźwiedzie częściej nas gonią, a historia prawie zawsze się powtarza.

Jedynym sposobem, aby naprawdę żyć szczęśliwie, jest po prostu przygotowanie się do tego. Zrozumienie alegorii jest jednym ze sposobów. Posiadanie fizycznego złota jako magazynu bogactwa jest kolejnym sposobem.

bubbleeconomyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelatedpostsA New Millennium of American Debt
2021-09-02When it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego
2021-08-19Wybieranie przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio
2021-08-18Tutor czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc
2021-08-11Moc kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej
2021-08-11