Poradnik

Rynek złota. Jak kupować złoto fizyczne w Polsce? Poradnik

Gdzie i za ile będzie można kupić złoto? Jak z taką inwestycją się obchodzić? Co zrobić, czego raczej unikać? Czy w ogóle inwestowanie w złoto ma sens? Na te pytania będziemy chcieli dziś odpowiedzieć.

Popularność inwestowania w złoto rośnie razem z cenami kruszcu, a razem z nimi maleje. Po tym jak mieliśmy kilka lat bessy znów widać, że metale szlachetne wracają powoli do łask inwestorów. Jeśli trend wzrostowy będzie trwały można oczekiwać, że za kilka lat będzie można na złocie uzyskać rzeczywiście zadowalające zyski. Oczywiście pod warunkiem, że wtedy będzie się sprzedać a nie kupować.

Metale lokacyjne - złoto

Złoto to część naszego majątku na podobnych warunkach jak nieruchomość, w której mieszkamy czy ziemia jaką posiadamy po dziadkach. Co do zasady złota nie kupuje się tylko dlatego, że chce się je sprzedać. Z drugiej strony nie znaczy to również, że nie będziemy go sprzedawać. Jeśli tak to w stanie wyższej konieczności, albo jak zamianę na inne aktyw materialne.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Teoretycznie nie ma nic prostszego niż kupowanie złotej monety. Przychodzimy do dilera, prosimy o Krugerranda i wykładamy 55 stuzłotówek a monetę wkładamy do kieszeni i wychodzimy. Tyle będzie teorii. W praktyce taką transakcję raczej trzeba będzie przygotować. Po pierwsze pytanie w jakiej formie ma być nasze złoto. Do wyboru są sztabki, monety lokacyjne. W obu przypadkach cena będzie równa rynkowej wartości złota z dodatkiem marży dilera. Z reguły im mniejsza sztabka tym większa marża. Przy detalicznych inwestycjach zaleca się kupowanie monet choć są one nieco droższe niż sztabki, ale potem łatwiej będzie je nam sprzedać oraz łatwiej sprawdzać ich autentyczność.

Złoto bezpieczną inwestycją

Uncja złota

Standardowym gabarytem dla monety będzie jedna uncja trojańska, czyli nieco powyżej 31 gram. Choć są także monety w formie ułamków uncji.

Lokacyjna sztabka złota

Przy dużych inwestycjach lepiej wychodzą sztabki lokacyjne. Najmniejsze ważą od 2 grama, ale ze względu na marżę raczej nie ma sensu kupować sztabek mniejszych niż 1 uncja. Przy dużych zakupach znajdziemy takie, które mają 100, 250, 500 i 1000 gram. Ta ostatnia to obecnie mniej więcej 170 tysięcy, a więc w jednej dłoni będziemy mieli wartość kawalerki. Jeśli chcemy inwestować w złoto wyłącznie kupujemy je od sprawdzonych dostawców. Wybieramy dobre źródło, mennicę, której będziemy w stanie zaufać. Najlepiej kupować w sieci, gdzie można znaleźć atrakcyjną cenę, ale pod warunkiem, że nie będzie długiego okresu oczekiwania na monetę.