Złoto inwestycyjne

Czy amerykańska produkcja oddała strzał ostrzegawczy?

W roku dramatycznej zmienności akcji, zmagań handlowych, obaw o zyski, chaosu związanego z obligacjami i niekończących się harmonogramów recesji, łatwo jest uodpornić się na różne "straszne" ostrzeżenia ekonomiczne, które pojawiają się co tydzień. Ale czasami jeden wskaźnik bierze cię z zaskoczenia.

Indeks produkcji Instytutu Zarządzania Podażą spadł w sierpniu do 49,1, co jest najniższym poziomem od trzech lat. Odczyt poniżej 50 sugeruje kurczenie się gospodarki, podczas gdy odczyt powyżej 50 wskazuje na ekspansję gospodarczą.

Dlaczego ma to znaczenie?

Indeks ISM Manufacturing, który jest również określany jako indeks menedżerów ds. zakupów (PMI), jest uważnie obserwowanym wskaźnikiem, który bada aktywność biznesową "w okopach" amerykańskiego sektora przemysłowego. Ocenia on zmiany w produkcji, zaległościach, zatrudnieniu i zapasach poprzez bezpośrednie zapytanie kierowników ds. zakupów ponad 300 firm produkcyjnych, które przyczyniają się do amerykańskiego produktu krajowego brutto. Obejmuje to charakterystyczne gałęzie przemysłu, takie jak żywność i napoje, produkty chemiczne, sprzęt transportowy, produkty papiernicze, tworzywa sztuczne i guma, metale pierwotne, maszyny oraz produkty komputerowe i elektroniczne.

W zeszłym miesiącu podmioty te jednostronnie poinformowały o spadku popytu, konsumpcji i zaufania do biznesu, co nie powinno być traktowane lekko. Ogólny odczyt był słabszy niż prognozowano i zaskoczył większość analityków.

Indeks ma dużą wagę dla inwestorów, ponieważ jest postrzegany jako wgląd w łańcuchy dostaw, z których emanują ceny, produkcja, dystrybucja i popyt konsumencki. W rezultacie, PMI jako wskaźnik może nie tylko przynieść pierwsze oznaki kłopotów gospodarczych, ale może również często zapewnić pierwsze spojrzenie na kurs przyszłego wzrostu, nastroje i trajektorię rynku.

Dane PMI są również składnikiem Produktu Krajowego Brutto i jednym z kilku punktów danych, które wpływają na decyzje polityki pieniężnej.

Podczas gdy ten ostatni odczyt wydaje się niespodziewany dla gospodarki, która wciąż technicznie się rozwija, dokładnie odzwierciedla on nastroje osób odpowiedzialnych za nabywanie towarów, usług i dostaw potrzebnych do prowadzenia głównych gałęzi przemysłu Ameryki. Jeśli wyobrazimy sobie gospodarkę jako maszynę, menedżerowie ds. zakupów nadzorują zakup paliwa, które zasila silnik i oleju, który smaruje koła zębate wzrostu gospodarczego.

Respondenci sierpniowego badania potwierdzili stopień niepokoju gospodarczego, który ujawniły dane:

"Biznes zaczyna wykazywać oznaki szerokiego spowolnienia." (Maszyny)

"Rynek dużych konstrukcji budowlanych zwalnia." (Nonmetallic Mineral Products)

"Najwolniejszy miesiąc (lipiec) w tym roku jak dotąd w sprzedaży

."

(Urządzenia transportowe)

"Podczas gdy biznes jest silny, istnieje nurt strachu i alarmu dotyczący wojen handlowych i potencjalnej recesji

."

(Produkty chemiczne)
"Późne sadzenie upraw kukurydzy i soi zwiększyło niepewność co do ostatecznych akrów i plonów. Prowadzi to do niestabilności rynków." (Food, Beverage & Tobacco Products)

Sierpniowy Manufacturing ISM "Report on Business" sugeruje ogólny spadek, ponieważ spadły nowe zamówienia, produkcja, zatrudnienie, zapasy, zaległości, eksport nowych zamówień i import. To pokazuje, że gospodarka USA rzeczywiście się kurczy i że wojna handlowa zbiera żniwo w amerykańskim sektorze produkcyjnym. Sugeruje to spowolnienie w amerykańskich fabrykach i przemyśle.

Większe obawy budzi fakt, że PMI jest wskaźnikiem wysoce predykcyjnym

.

W ostatnim artykule Bloomberga, Gregory Daco, główny ekonomista USA w Oxford Economics, przypomniał: "Ważne jest to, że nie tylko obecne warunki uległy gwałtownemu pogorszeniu, ale również komponenty wybiegające w przyszłość. "

To właśnie te "komponenty wybiegające w przyszłość" powinny nas wszystkich martwić

.

Gwałtowne pogorszenie się danych PMI zapowiada negatywny sentyment do piątkowego raportu o zatrudnieniu. Może to również wskazywać na zbliżające się spowolnienie fabryk, zwolnienia, skurczenie się rynku, załamanie się nastrojów biznesowych i wyraźny niepokój gospodarczy.

Wniosek jest taki, że jeśli ożywienie "Made in America" prezydenta Trumpa rzeczywiście okaże się nieudane, to szybko rozprzestrzeni się na szerszą gospodarkę i nie tylko. Prawdopodobnie wpłynie to na dolara, Fed, miejsca pracy, płace i rynki finansowe na całym świecie - znacząco przyspieszając globalne spowolnienie.

Tak więc w pośpiechu, aby zdywersyfikować swoje aktywa w niezawodne zabezpieczenie lub bezpieczną przystań, nie zapominaj, że cały świat "mówi złotem" - a metal szlachetny wzrósł o ponad 25 procent w ciągu roku. Tak, powiedziałem 25 procent. Pytanie brzmi: gdzie będzie Twój portfel w przyszłym roku?

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11