Złoto inwestycyjne

Jak pallad stał się najszybciej rosnącym metalem szlachetnym w najnowszej historii

Złoto może zawsze przychodzić na myśl jako pierwsze, gdy rozważamy metale szlachetne, ale to nie znaczy, że jest to jedyny metal szlachetny warty rozważenia.

Kiedy nasi Account Executives rozmawiają z naszymi klientami, raz po raz słyszą, dlaczego ci klienci zwracają się ku złotu. Dla większości klientów chodzi o dywersyfikację ich papierowych aktywów. To poszukiwanie dywersyfikacji prowadzi ich do złota, ale to, czego wielu z nich może nie brać pod uwagę, to rozszerzenie dywersyfikacji portfela poza jeden metal szlachetny. W ten sam sposób, w jaki wiele osób posiada w swoim portfelu wiele akcji lub innych aktywów papierowych, możesz posiadać kilka metali szlachetnych, ponieważ one również oferują dywersyfikację w ramach swojej klasy aktywów.

Na przykład, w ostatnich latach, jeden metal szlachetny osiągnął cenę nieporównywalną z niczym, co widziałem wcześniej. Tym metalem jest pallad - rzadki członek grupy metali platynowych, który ostatnio odnotował ogromny wzrost popytu dzięki swoim zastosowaniom w przemyśle.

Tak więc, kontynuując nasz comiesięczny temat spojrzenia wstecz, przyjrzyjmy się w tym tygodniu historii palladu - kolegi złota z drużyny metali szlachetnych w wyścigu do rekordowo wysokich cen.

Pallad wzrósł z około $190/oz. w styczniu 2009 r. do około $3,000/oz. w maju 2021 r. - co stanowi wzrost o ponad 1,478%.

Spójrzcie na ten wykres:


Źródło: Macrotrends

W miarę jak pallad kontynuował swój meteoryczny wzrost cen, nasi klienci byli ciekawi, co może być tego przyczyną. Wszystko sprowadza się do prostej ekonomii: popytu i podaży. Widzisz, przez prawie dekadę podaż palladu nie była w stanie nadążyć za popytem na niego.

W latach 1990-2000 popyt na pallad wzrósł trzykrotnie. Prawie 85% tego popytu pochodziło - i nadal pochodzi - od producentów samochodów, którzy wykorzystują ten metal szlachetny w katalizatorach, które pomagają redukować toksyczne zanieczyszczenia. Do 2012 r. pallad był deficytowy, a producenci walczyli z rosnącym popytem.

Źródło: BloombergJak

ujął to Bloomberg w artykule opublikowanym 12 sierpnia 2021 r., "Pallad w ciągu ostatnich kilku lat pokonał swoich kolegów z głównych metali szlachetnych - platynę i złoto.... Metal naprawdę wystartował w 2018 r., skacząc z 834 dolarów za uncję w sierpniu tego roku do ponad 3000 dolarów w maju 2021 r., po czym osłabł do około 2630 dolarów. "

Cena palladu jest ściśle związana z popytem ze strony przemysłu motoryzacyjnego

.

Spowolnienie produkcji motoryzacyjnej w 2020 roku dało dostawom palladu szansę na nadrobienie zaległości, ale jak czytamy w artykule Bloomberga, "Produkcja kopalni - głównie z Rosji i RPA - z trudem nadążała za tymi zmianami". I tak po raz kolejny mamy zwiększony popyt i podaż, która nie do końca nadąża.

Popyt może jeszcze bardziej wzrosnąć, ponieważ bardziej rygorystyczne normy emisji spalin są nadal wprowadzane na całym świecie. W styczniu Barron's poinformował, że ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do porozumienia paryskiego (co nastąpiło w następnym miesiącu) "powinno jeszcze bardziej zwiększyć popyt na elementy krytyczne dla osiągnięcia celów kontroli zanieczyszczeń", jak twierdzi prezes i przewodniczący Neptune Global Chris Blasi.

Pallad jest również wykorzystywany w produkcji wodorowych ogniw paliwowych, które według niektórych mogą w przyszłości zastąpić zarówno pojazdy oparte na paliwach kopalnych, jak i elektryczne.

Jednak niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość, pallad stał się kluczowym składnikiem w sposobie, w jaki Amerykanie dostają się "stąd do tam". A kiedy produkcja pojazdów napędzanych benzyną ponownie wzrośnie, możemy być świadkami kolejnego wzrostu popytu na pallad.

Pallad może pomóc Ci zdywersyfikować Twój portfel.

Patrząc wstecz na historię cen palladu, możemy zauważyć, że niekoniecznie reaguje on na rynki w taki sam sposób jak złoto.

Źródło: MacrotrendsThis

makes holding palladium a unique opportunity for those wishing to diversify with precious metals. Podobnie jak złoto, pallad jest aktywem fizycznym, które można trzymać w rękach. I podobnie jak złoto, pallad występuje w wielu formach, w tym jako prywatnie bite sztabki oraz jako monety będące prawnym środkiem płatniczym, bite przez mennice Stanów Zjednoczonych i Królewskiej Kanady, co pozwala na posiadanie palladu z gwarancją rządową na zawartość i czystość. Dodajmy do tego korzyść, że pallad może różnie reagować na rynki i mamy kolejne źródło ochrony metali szlachetnych dla naszego portfela.

W czasie mojej pracy w U.S. Money Reserve uważnie obserwowałem liczby dotyczące wszystkich czterech dużych metali szlachetnych. Ale nie widziałem niczego takiego, jak niewiarygodny wzrost palladu w ciągu ostatnich kilku lat.

Skład portfela powinien być unikalny dla każdej osoby, jej sytuacji finansowej i celów. Jeśli dywersyfikacja za pomocą metali szlachetnych jest opcją, którą rozważasz, pamiętaj, że złoto to dopiero początek.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsBycie wdzięcznym może pomóc w osiągnięciu celów emerytalnych.
2021-11-01Wybieraj aktywa na podstawie korzyści, a nie ich nazw.
2021-10-27Ameryka otrzyma kolejny roczny projekt ustawy - i będzie to niezły wydatek2021-10-14Kiedy
zaczyna się nowy rok fiskalny, kryzys zadłużenia trwa2021-10-07Co
to

jest rok fiskalny i czym różni się od roku podatkowego?
2021-10-06Spojrzenie wstecz: Największe wydarzenia gospodarcze ostatnich 20 lat2021-09-29