Poradnik

Ważne wskazówki, które pomogą Ci dbać o biżuterię

Biżuteria jest jednym z najbardziej cenionych i intymnych dodatków. Nawet najlepszej jakości biżuteria wymaga szczególnej troski o to, aby wyglądała świetnie. Zazwyczaj zapominamy o tym, jak nasza biżuteria może stopniowo zużywać się i ulegać zniszczeniu w miarę upływu czasu.

Mydła, balsam i codzienny brud i kurz to kilka rzeczy, które mogą zatykać biżuterię i sprawić, że łańcuchy, kamienie i perły pojawią się bez życia i nudne. Aby pomóc Twojej biżuterii dłużej i zawsze gotowy do połysku, ten artykuł pomoże Ci zapobiec biżuterii z coraz nudne i matowienie.

Znaczenie dbałości o biżuterię

Podczas gdy biżuteria została wykonana, aby trwać przez całe życie, niektóre czynniki mogą spowodować codzienne zużycie łza twój drobny biżuterii. Dbanie o biżuterię jest ważne, ponieważ:

 • Biżuteria kawałek będzie trwać przez całe życie.
 • Metale tworzące biżuterię zachowają swój blask.
 • Biżuteria będzie miała wysoką wartość odsprzedaży.
 • Dbanie o biżuterię zapobiega zużyciu i rozdarciu.

Jak dbać o różne materiały biżuterii?

Srebro

Ponieważ jest bardziej miękki niż inne kamienie szlachetne, srebro potrzebuje specjalnych metod ostrożności, aby zapobiec uszkodzeniu jego składu i tekstury. Dbanie o tego typu biżuterię nie musi być czasochłonne ani trudne.

Tak długo, jak jest przechowywany dobrze i utrzymać się z regularnej konserwacji, aby zapobiec straszne zmatowienie, srebro czyszczenia może być łatwe i szybkie.

Wskazówki dotyczące przechowywania srebrnej biżuterii

 • Aby zapobiec zadrapaniom, przechowuj każdy element oddzielnie.
 • Pamiętaj, aby zapisać srebro w chłodnym, suchym miejscu.
 • Unikaj trzymania pudełek z biżuterią w łazienkach, ponieważ wilgotne, ciepłe powietrze może naruszyć blask srebra.
 • Jeśli planujesz przechowywać srebrny element przez dłuższy okres, spróbuj zamknąć go w szczelnej torbie (plastikowa działa dobrze), aby chronić go przed utlenianiem i wilgocią.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie zmatowiałych srebrnych elementów i uchronienie ich przed ponownym zmatowieniem jest użycie dobrej pasty do srebra. Aby zmniejszyć zmatowienie srebrnych elementów, użyj domowej roboty pasty, mieszając trzy części sody oczyszczonej z jedną częścią wody.

Ta mieszanka pasty wyeliminuje zmatowienie, więc używaj jej tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Spłucz chłodną wodą, a następnie wytrzyj lub osusz miękką, niestrzępiącą się szmatką.

Złoto

Jeśli dobrze się o nią dba, złota biżuteria zachowa swój ponadczasowy blask i będzie służyć przez całe życie. Mimo, że jest trwałe, złoto może ulec wgnieceniu lub zadrapaniu; jest surowo traktowane.

Jest to zawsze mądre, aby zdjąć je przed działania są potencjalnie wysoki wpływ. Wdrażaj regularne metody czyszczenia, aby upewnić się, że Twój kawałek błyszczy i lśni.

Upewnij się, że używasz tylko miękkich materiałów lub szczotek o miękkim włosiu podczas czyszczenia jakiejkolwiek złotej biżuterii. Za wszelką cenę unikaj haszowych środków chemicznych. Na przykład, gdy złoto ma kontakt z chlorem, z czasem ulega osłabieniu.

Czyść za pomocą octu: umieść swoją biżuterię w occie i pozostaw na 10-15 minut, aby się nasączyła. Wyjmij i delikatnie wyszoruj biżuterię miękką szczoteczką i szmatką.

Poleruj sodą oczyszczoną: aby polerować w domu, użyj sody oczyszczonej. Po prostu nałóż lekką warstwę sody oczyszczonej na biżuterię, wlej odrobinę octu na wierzch i spłucz czystą wodą.

Wskazówki dotyczące dbania o złotą biżuterię

 • Usuń złotą biżuterię przed wzięciem prysznica.
 • Przechowuj złotą biżuterię w zorganizowanym pudełku na biżuterię z przegródką na każdy element.
 • Przygotuj się (zastosuj balsamy, perfumy, makijaż), a następnie załóż biżuterię.
 • Trzymaj złotą biżuterię z dala od twardych powierzchni.

złota biżuteria

Perły

Twoje perły są cenne na więcej niż jeden sposób i możesz się zastanawiać, jak dbać o nie prawidłowo. Perły składają się w 90% z kalcytu i w 4% z wody. Woda wewnątrz perły utrzymuje połysk w stanie nienaruszonym, więc ważne jest, aby zachować wodę, ale zbyt dużo może uszkodzić perłę.

Wskazówki dotyczące dbania o swoje perły

 • Po każdym zużyciu, wytrzeć swoje perły z miękką szmatką, aby zapobiec gromadzeniu się olejów lub innych substancji, które mogą wejść w kontakt z biżuterii kawałek.
 • Wyczyść wilgotną szmatką tylko w razie potrzeby. Jeśli twoje perły są widocznie poplamione, można wymieszać roztwór letniej wody i łagodne mydło do naczyń zanurzyć miękką ściereczkę do czyszczenia w nim i wytrzeć perły.
 • Pozwól im wyschnąć przed przechowywaniem go. Jest to ważne w zachowaniu elastyczności pasma jedwabiu.
 • Weź je do jubilera raz w roku.

Podczas ubierania i rozbierania się, załóż swoje biżuteria perłowa jako ostatnie i zdejmuj je jako pierwsze.

Biżuteria kostiumowa

Dab szmatkę do mycia naczyń i wody i delikatnie wytrzeć wszelkie smugi lub brud. Następnie spłukać szmatką zwilżoną w zwykłej wodzie. Pat suchy i położyć biżuterię do góry nogami, więc wilgoć nie będzie wsiąkać w ustawienia.

Ponieważ kamienie są często przyklejone, a nie ustawione, nie moczyć kostiumy kawałki w wodzie lub klej może poluzować, a "klejnoty" może wyskoczyć.

Biżuteria z mosiądzu

Mosiądz może ciemnieć w miarę noszenia, w zależności od składu chemicznego ciała. Jeśli nie lubisz ciemnej patyny, staraj się unikać moczenia mosiężnej biżuterii. Komercyjny środek do czyszczenia mosiądzu, taki jak "JAX", przywróci Twojej biżuterii jej pierwotny blask.

Jeśli jest to niedostępne, użyj miękkiej szczoteczki do zębów i pasty do zębów do polerowania, lub moczyć kawałek w coca-coli przez kilka minut.

Jak dbać o biżuterię dla detalistów, którzy mają ogromny zapas, aby zminimalizować straty?

Biżuteria powinna być przechowywana oddzielnie, zwłaszcza te, które są w masie. Przechowywanie ich oddzielnie zapobiega ich zarysowaniu i regularnemu zużyciu.

Zachowaj szczególną ostrożność przy obróbce kamieni szlachetnych. Wiele kolorowych kamieni szlachetnych są rutynowo traktowane w celu poprawy wyglądu koloru i jasności.

Biżuteria powinna być przechowywana z dala od środków chemicznych.

Biżuteria powinna być ubezpieczona.

Najlepszy sposób na przechowywanie biżuterii.

 • Ponieważ kamienie szlachetne, diamenty i metale mogą uszkodzić biżuterię, zawsze przechowuj każdy element biżuterii w jego pojemniku lub przedziale.
 • Zapinaj zapięcia podczas przechowywania, aby zapobiec splątaniu.
 • Jeśli wolisz pudełko na biżuterię, umieść każdy element w jego woreczku lub plastikowej torebce.
 • Upewnij się, że biżuteria jest całkowicie sucha przed przechowywaniem go.

Wnioski

Z pomocą tych wskazówek, można zachować swoje cenne biżuteria błyszczące, silne, i specjalne dla wielu lat, aby przyjść. A teraz, gdy już wiesz, jak dbać o swoją biżuterię, może chciałabyś dodać trochę dodatkowego blasku do swojej kolekcji?