Złoto od setek, jeśli nie tysięcy lat, zachwyca i olśniewa. Bywało, że wzbudzało w człowieku zarówno dobre, jak i mroczne instynkty. Ten szlachetny kruszec przez wieki był pożądany, poszukiwany, wydobywany i zdobywany na wiele sposobów. Wzbudzał zazdrość, dawał poczucie władzy, motywował do działania. Ten błyszczący metal wbił się już w umysł ludzki jako symbol dobrobytu, a wręcz bogactwa. Symbol rozpoznawalny na całym świecie. Dziś zresztą nadal wiele potężnych gospodarek państwowych jest opartych właśnie na złocie.
Oczywiście szlachetny kruszec to nie tylko ekwiwalent kwot, których wartość zależy od wahań giełdowych. Złoto jest przede wszystkim piękne. To przez swój niepowtarzalny blask stało się kruszcem tak pożądanym przez człowieka. To dzięki niemu kojarzone jest z dostojeństwem, szlachetnością czy wręcz "królewskością". To dzięki niemu w końcu stało się głównym składnikiem najwyższej klasy biżuterii, ozdób, dodatków do ubioru czy wystroju wnętrz. Bardzo wiele rzeczy, których używamy na co dzień ma swój odpowiednik wykonany ze złota. Różniący się rzecz jasna ceną.
W większości domów jest takie pilnie strzeżone miejsce - ukryta szuflada, zakamuflowana skrzynka, o której umiejscowieniu wiedzą tylko wybrani. Zwykle jest tam właśnie złoto. Złoto w najróżniejszych formach, choć najczęściej bywa to biżuteria. Od dawna nieużywana i taka, z którą nawet chciałoby się coś zrobić, ale nie do końca wiadomo co. Rozwiązaniem wartym rozważenia jest tzw. złom złota.
Złom złota: co to takiego?
Sformułowanie "złom złota", choć brzmi niejednoznacznie, to, najprościej rzecz ujmując, szereg możliwości, jakie mamy wobec posiadanych przez nas i nieużywanych lub uszkodzonych przedmiotów wykonanych właśnie ze złota lub innych szlachetnych kruszców. Możliwości te to m.in. sprzedaż lub przetopienie posiadanej, np. wybrakowanej, biżuterii na zupełnie nowe przedmioty. Punkty skupu złomu złota są dzisiaj obecne w zasadzie w każdym mieście i są bardzo dobrą alternatywą dla lombardów, które nieraz celowo zaniżają cenę kruszcu. Skupy złota natomiast są zakładane i prowadzone przez jubilerów, których stawki (choć mogą różnić się od siebie nawzajem w zależności od marży) są ugruntowane w rynku kruszców szlachetnych i przede wszystkim możliwe do sprawdzenia. Złom złota jest więc bardzo ciekawą opcją inwestowania i oszczędzania, ponieważ trend wzrost wartości złota trwa już od wielu dekad i nikt nie przewiduje, by ten stan rzeczy miał się zmienić.
Co można zrobić ze złomem złota?
Skrótowo odpowiedzieliśmy na to pytanie w poprzednim akapicie, ale spróbujmy zagłębić się w ten temat nieco bardziej. Załóżmy, że jesteśmy posiadaczami złotej biżuterii, która jednak ze względu na fason nie należy już do najmodniejszych i od wielu lat jej nie używaliśmy. Oczywiście możemy trzymać ją nadal w szkatułce ze względu na wartość kruszcu, z którego jest wykonana. To bardzo bezpieczny sposób oszczędności - zabezpieczenie na przyszłość. Możemy jednak udać się do skupu złota i sprzedać elementy biżuterii, zamieniając je w ten sposób na gotówkę.
Tu możemy zrobić dygresję, by powiedzieć, od czego zależy kwota jaką otrzymamy w skupie złota. Oczywiście dużo zależy od próby, czyli od zawartości czystego kruszcu w stopie, z którego został wykonany konkretny przedmiot. Im wyższa próba, tym większa wartość. Kwota ta zależy również od czynników zewnętrznych, ekonomiczno-gospodarczych, które decydują o cenie złota w ogóle, a także od marży danego jubilera czy dealera, która jest już sprawą indywidualną. Kwota, którą otrzymamy w skupie zależeć może również od stanu przedmiotu, który przyniesiemy i tego, co będziemy chcieli z nim uczynić.
Jest bowiem jeszcze jedna opcja. Mianowicie, możemy poprosić o przerobienie przyniesionego przez nas przedmiotu na inny. Ten sposób świetnie sprawdza się właśnie w przypadku biżuterii, kiedy np. nieużywane przez seniorów ozdoby, przerabiane są na obrączki dla młodej pary, której być może nie byłoby stać na ich zakup ad hoc. Jak widać możliwości jest wiele. To dobrze, że istnieje firma zajmująca się skupem złota, bo dzięki temu zyskujemy nowe szanse na oszczędzanie lub inwestowanie w przyszłość. Przy okazji mamy możliwość robienia w kontakcie z profesjonalistami, co gwarantuje bezpieczeństwo każdej transakcji.