Złoto inwestycyjne

Złoto i stopy procentowe: Jaka jest korelacja?

Jeśli śledzisz wiadomości finansowe, wiesz, że historycznie niskie lub ujemne stopy procentowe były dobre dla złota. Ale dlaczego? W jaki sposób aktywo materialne, jakim jest złoto, jest powiązane z procentem ustalanym przez Rezerwę Federalną? Podążaj za wyjaśnieniem.

Co dzieje się ze złotem, gdy stopy procentowe spadają?

W marcu 2020 roku Rezerwa Federalna - która ustala politykę monetarną dla USA - obniżyła stopę Fed funds rate o 1%, do przedziału 0-0,25%, w odpowiedzi na obawy o słabnącą gospodarkę światową. Fed funds rate to stopa procentowa, którą banki i unie kredytowe naliczają sobie nawzajem za pożyczki udzielane na noc. Z kolei, stopa ta wpływa na oprocentowanie kart kredytowych, oszczędności, oprocentowanie CD, oprocentowanie kredytów hipotecznych, a czasem także oprocentowanie kredytów samochodowych.

W klimacie niskich stóp procentowych złoto przyciąga nabywców polujących na bezpieczne aktywa - donosi MarketWatch. George Gero, dyrektor zarządzający RBC Wealth Management, powiedział MarketWatch, że obniżka stóp procentowych przez Fed i globalne spowolnienie gospodarcze pomogły w trendzie wzrostowym dla złota.

Na początku kwietnia 2020 roku cena złota oscylowała wokół 1.675 dolarów za uncję, blisko najwyższego poziomu w 2020 roku.

Światowa Rada Złota zauważa, że obniżka stóp procentowych przez Fed powinna dalej wspierać popyt na złoto wśród posiadaczy aktywów, nawet jeśli popyt konsumpcyjny na złoto spadnie.

Wszystko to podkreśla korelację pomiędzy stopami procentowymi a złotem.

Jak rentowność obligacji wpływa na złoto?

Rentowność obligacji skarbowych również ma związek ze złotem.

Wraz ze spadkiem stopy funduszy Fed w marcu 2020 roku, rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji skarbowych spadła do rekordowo niskiego poziomu. Na początku kwietnia 2020 roku rentowność ta wynosiła poniżej 0,7%.

"Kiedy stopy procentowe spadają, ceny obligacji mają tendencję do wzrostu, co prowadzi do spadku rentowności - ponieważ posiadacze aktywów szukają lepszego zwrotu, przenosząc pieniądze do obligacji rządowych zamiast trzymać gotówkę w banku i zbierać marne odsetki" - donosi Business Insider.

Jednak w warunkach niskiej rentowności obligacji, posiadacze aktywów często szukają alternatywnych rozwiązań w portfelu, takich jak złoto.

"Złoto ma wiele zalet w porównaniu z bonami skarbowymi, co czyni je pożądanym uzupełnieniem portfela płynnych aktywów i skutecznym dywersyfikatorem.... Kruszec jest anonimowym aktywem niezależnym od polityki jakiegokolwiek rządu i międzynarodową walutą wolną od granic państwowych" - czytamy w raporcie Światowej Rady Złota.

Czy powinieneś kupić złoto teraz?

Niektórzy analitycy uważają, że złoto stanowi bezpieczną przystań w obliczu obecnych zawirowań gospodarczych.

"

Myślę, że jedyną rzeczą, którą możesz teraz posiadać jest złoto" - powiedział Adam Button, redaktor zarządzający Forexlive.com, w połowie marca 2020 roku w rozmowie z Kitco News

.

Na początku kwietnia 2020 roku Jordan Eliseo, starszy menedżer inwestycyjny w The Perth Mint, powiedział, że w świetle obecnego środowiska monetarnego oraz pośród ryzyka gospodarczego i rynkowego, nie sądzi, aby długoterminowy trend wzrostowy cen złota zmienił się w najbliższym czasie, donosi Kitco News.

"Wygląda na to, że żółty metal pozostanie ważnym aktywem w dobrze zdywersyfikowanych portfelach" - powiedział Eliseo.

W wywiadzie dla CNBC opublikowanym na początku kwietnia 2020 roku, szanowany analityk złota George Milling-Stanley przedstawił argumenty przemawiające za tym, że złoto jest atrakcyjnym aktywem w niepewnych czasach. Zaleca on, aby złoto stanowiło aż 10% portfela.

"Moim zdaniem, złoto jest zabezpieczeniem przed nieoczekiwanym, czy to przed makroekonomią, czy geopolityką, jak wojny czy zarazy" - powiedział Milling-Stanley. "Zawsze było to zabezpieczenie przed nieoczekiwanym, cokolwiek by to nie było.

Niskie stopy procentowe mogą być dobre dla złota i dobre dla Ciebie

.

Zadzwoń do U.S. Money Reserve pod numer 844-307-1589, aby dowiedzieć się więcej o aktualnych cenach złota i krajobrazie metali szlachetnych.

interest rateinterest rate cutsShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16