Numizmatyka

Przemyślana inwestycja w monety

Monety bulionowe vs monety kolekcjonerskie

Jeśli ktoś myśli o tym, by inwestować w momenty powinien zrozumieć jaka jest różnica między monetami kolekcjonerskimi a bulionowymi. W pierwszym przypadku decydujące znaczenie ma wartość kolekcjonerska. Monety bulionowe bite są jako lokata w kruszec

Bicie monet przez NBP

Współczesne monety kolekcjonerskie, które są także oficjalnymi środkami płatniczymi w naszym kraju bije NBP. Dzielą się one na złote momenty o nominałach 100 i 200 złotych oraz srebrne 10 i 20 złotych a także takie z Noridc Gold warte 2 zł.

Inwestycja w monety, czy jedynie ich kolekcja?

Co jakiś czas dostajemy także monety z serii okolicznościowych, które mają nietypowe nominały. Niekiedy nawet takie, które warte są 1000 złotych. Jeśli chodzi o kolekcjonerskie monety zawsze najważniejszą kwestią jest rodzaj stopu oraz nakład i to te elementy decydują o cenie.

Inwestycja w monety, inwestycja w wiedzę

Jeśli będziemy chcieli rozpocząć inwestowanie w monety trzeba będzie na początek zdobyć na ten temat całkiem sporo wiedzy. Trzeba być na bieżąco z tym jakie są plany emisyjne w NBP i wiedzieć jakie obecnie kolekcje są popularne. Dzięki temu łatwiej swoje pieniądze lokować.

Czy warto inwestować w monety

Emisja monet przez inne podmioty niż NBP

Warto pamiętać o momentach kolekcjonerskich, które są także bite przez inne podmioty. Tutaj jednak nigdy nie są one środkami płatniczymi.

Bulioner – to brzmi dumnie

Monety bulionowe to lokacyjne monety. Bite po to, by spełniać w dalszej perspektywie rolę inwestycyjną. W ten sposób nie kupujemy uncji złota, ale po prostu monetę.

Najstarsze monety - Krugerrandy

Najstarszą monetą bulionową jest pochodzący z RPA Krugerrand, który bity jest od 1967 roku. Na początku był on bity w formie uncji trojańskiej złota czystego. Potem zaczęto emitować również monety, które miały ułamek wartości uncji. Ciekawe będzie to, że na terenie RPA jest to również środek płatniczy, ale nie jest to waluta. Na świecie to nadal najbardziej popularna moneta lokacyjna.

Krugerrand - moneta zawierająca miedź

Trzeba zwrócić uwagę na jedną charakterystyczną rzecz a mianowicie to, że do uncji złota stosowana jest przy biciu tych właśnie monet niewielka domieszka miedzi około 3 gramy. W ten sposób tworzy się takie warunki, w których ta moneta staja się odporniejsza na uszkodzenia i dodatkowo ma intensywniejszą barwę. Jeśli chcemy kupować monety warto znać jej realną popularność. Im wzbudza ona większe zainteresowanie tym potem można liczyć na to, że więcej będziemy w stanie na niej zarobić.