Inwestycja w srebro

Srebro i złoto z Polski

KGHM Polska Miedź

To firma, która jest potentatem, jeśli chodzi o produkowanie srebra. Jest także nadzieja, że będzie należeć do elity, jeśli chodzi o produkowanie złota. Srebro w przyrodzie występuje rzadko w stanie rodzimym, najczęściej w minerałach siarczkowych a także jako domieszka miedzi, ołowiu, cynku. Średnia zawartość w skorupie ziemskiej to: 7×10−2 ppm – 17 razy więcej niż złota.

Nasza rodzima firma zajmuje się produkcją srebra na wielka skalę od roku 1993. Znajduje się w czołówce producentów srebra na świecie a w latach 2011-12 był to największy producent dostarczając ponad 1200ton. W ubiegłym roku było to ponad 1150 ton, co dało trzecią pozycję na świecie i 4,6% światowej produkcji. Do końca 2013 roku razem firma przygotowała 23 tysiące ton.

Produkcja srebra

Wyjściowym surowcem do produkcji srebra są tutaj szlamy anodowe, które powstają w trakcie pracy nad miedzią. W trakcie elektrolizy otrzymywane będzie srebro o zawartości powyżej 99,99%, które odlewa się w sztabki o wadze 1000 troz a więc około 32,15 kg a także do worków w granulacie po 25 i 500 kg. Srebro jest rejestrowane marką KGHM HG i posiada wszystkie istotne certyfikaty, które będą świadczyć o jakości tego produktu. co ciekawe w Polsce sprzedaje się tylko 2 procent tej produkcji reszta trafia na eksport. Kierunki sprzedaży to Wielka Brytania, Belgia, USA.

Producent srebra

Zastosowanie srebra

Do odbiorców srebra zalicza się banki, fundusze inwestycyjne, jubilerów, przemysł elektroniczny, producenci monet i medali. Firma KGHM ma w ostatnich latach około 17% całych przychodów właśnie ze srebra.

W procesie technologicznym uzyskuje także inne metale szlachetne. Powstaje między innymi koncentrat, który zawiera złoto pallad i platynę. W procesie ługowania będzie można uzyskać złoto, które ma czystość 99,99% i proponowane jest w sztabkach od 0,5 do 12 kg. Kupowane przez jubilerów, banki i przemysł elektryczny. Produkcja złota jest jednak mała i to rocznie około jednej tony. W przyszłości jednak firma chce powiększać produkcję, ponieważ nie tak dawno doszło do przejęcia dużych złóż znajdujących się na terenie Kanady.

Dzięki temu firma chce tą swoją produkcję poprawić i mieć do zaoferowania więcej ciekawych propozycji dla swoich klientów. Szansą na zwiększenie produkcji złota mają być także rodzime wystąpienia w okolicach Kamiennej Góry, Wojcieszowa, Gór Kaczawskich i Bolesławca, gdzie firma już prowadzi swoje prace poszukiwawcze. Jeśli KGHM potwierdzi swoje plany Polska może stać się znaczącym producentem złota.