Złoto inwestycyjne

Strzeż się wielkiego kryzysu finansowego z 2016 roku, ostrzega czołowy pesymista miejski

Najgłośniejszy "niedźwiedź" londyńskiego City ostrzegł, że świat zmierza do kryzysu finansowego tak poważnego jak krach z lat 2008-09, który może spowodować rozpad strefy euro.

Albert Edwards, strateg banku Société Générale, powiedział, że Zachód wkrótce zostanie uderzony przez falę deflacji z gospodarek rynków wschodzących i że banki centralne nie są świadome katastrofy, która je czeka. Jego komentarze pojawiły się, gdy analitycy Royal Bank of Scotland wezwali inwestorów do "sprzedania wszystkiego" przed zbliżającym się krachem giełdowym.

"Rozwój sytuacji w gospodarce światowej zepchnie USA z powrotem w recesję" - powiedział Edwards na konferencji inwestycyjnej w Londynie. "Kryzys finansowy obudzi się na nowo.

Obawy

przed

drugim poważnym kryzysem finansowym w ciągu dekady zostały spotęgowane przez zawirowania na rynkach od początku roku

.

Ceny akcji gwałtownie spadły, a spadek kosztów ropy sprawił, że ropa Brent kosztuje ledwie ponad 30 dolarów za baryłkę.

"Czy może być jeszcze gorzej? Oczywiście, że może" - powiedział Edwards, najwybitniejszy z giełdowych niedźwiedzi - termin określający analityków, którzy uważają, że akcje są przewartościowane i będą spadać w cenie. "Waluty rynków wschodzących wciąż są w swobodnym spadku. Amerykański sektor korporacyjny jest miażdżony przez aprecjację dolara. "

Strateg Soc Gen powiedział, że gospodarka amerykańska była w znacznie gorszej kondycji niż zdawał sobie sprawę bank centralny kraju, Rezerwa Federalna USA

.

"Widzieliśmy masywną ekspansję kredytową w USA.

Edwards zaatakował to, co jego zdaniem było "niewiarygodną

zarozumiałością

" bankierów centralnych, którzy nie wyciągnęli wniosków z bańki mieszkaniowej, która doprowadziła do kryzysu finansowego i załamania w latach 2008-09.

"Nie rozumieli wtedy systemu i nie rozumieją, jak znowu

nawalają.

Deflacja jest na nas, a banki centralne tego nie widzą. "

Edwards powiedział, że dolar wzrósł o tyle, co japoński jen w latach 90-tych, ruch w górę, który wpędził Japonię w deflację i spowodował problemy z wypłacalnością banków tego azjatyckiego kraju. Dodał, że znakiem nadchodzącego kryzysu jest załamanie popytu na kredyt w Chinach.

"To się dzieje, gdy ludzie tracą zaufanie, że decydenci wiedzą, co robią. To właśnie stanie się w Europie i USA. "

Europa pokazała nieśmiałe oznaki ożywienia w ostatnim roku, ale Edwards powiedział, że wysiłki Europejskiego Banku Centralnego, aby popchnąć euro niżej i wzrost gospodarczy wyżej, spełzną na niczym w przypadku świeżego spowolnienia

. "

Jeśli światowa gospodarka wróci do recesji, to jest to kurtyna dla strefy euro. "

Kraje takie jak Francja, Hiszpania i Włochy nie zaakceptowałyby rosnącego bezrobocia, które byłoby związane z kolejną recesją, powiedział.

"

Ostrzeżenie Edwardsa pojawiło się w momencie, gdy rynki akcji odetchnęły od fali wyprzedaży obserwowanej od początku roku

.

Indeks FTSE 100 wzrósł o 57 punktów i zamknął się na poziomie 5.929, a Dow Jones Industrial Average wzrósł o 10 punktów we wczesnym handlu w Nowym Jorku.

Nastroje na rynkach akcji pomogła interwencja Ludowego Banku Chin w nocy, aby wesprzeć juana, a chińska waluta wzrosła na rynkach walutowych.

Jednak cena ropy naftowej nadal spadała, a cena ropy Brent spadła o kolejne 3,5% i w Londynie wyniosła 30,45 USD.

Edwards żartował, że po latach, w których miał tendencję do bycia samotnym głosem, inne instytucje również stawały się dużo bardziej ponure w kwestii globalnych perspektyw

.

Miał na myśli radę RBS, która ostrzegła, że inwestorzy stoją w obliczu "kataklizmowego roku", w którym rynki akcji mogą spaść nawet o 20%, a ropa naftowa może osunąć się do 16 dolarów za baryłkę.

W nocie do swoich klientów bank powiedział: "Sprzedawaj wszystko z wyjątkiem wysokiej jakości obligacji. Chodzi o zwrot kapitału, a nie zwrot z kapitału". W zatłoczonej sali, drzwi wyjściowe są małe". Powiedział, że obecna sytuacja przypomina rok 2008, kiedy upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers doprowadził do globalnego kryzysu finansowego. Tym razem Chiny mogą być punktem kryzysowym, powiedział RBS.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w The Guardian by Larry Elliott on January 12, 2016. View article here.

Albert Edwardsfinancial crisisThe GuardianShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybieranie
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11