Złoto inwestycyjne

Kto zainspirował głowę Indianina na złotej monecie American Buffalo?

Złoty Orzeł Amerykański przedstawia Lady Liberty, nieustraszenie spoglądającą w przyszłość Ameryki. Kanadyjski Złoty Liść Klonowy to pierwszy portret królowej Elżbiety II, na którym nie ma korony. Złoty Amerykański Bawół przedstawia... kogo? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Na awersie złotego amerykańskiego bizona widnieje skierowany w prawo portret wodza i wojownika z Ameryki Północnej, napis "LIBERTY" oraz słowo "LIBERTY".

Powszechnie uważa się, że portret nie jest inspirowany przez jednego rdzennego Amery

kanina

.

Raczej uważa się, że obraz jest kompozycją kilku mężczyzn. Ale kim byli ci mężczyźni i skąd się wzięli? Zaraz się dowiesz!

The Buffalo Nickel: Źródło projektu

Złotego

BizonaProjekt Złotego Bizona został po raz pierwszy wydany na monecie Buffalo Nickel, czyli Indian Head Nickel. Ta miedziana pięciocentówka została zaprojektowana przez amerykańskiego rzeźbiarza Jamesa Earle Frasera i wybita przez Mennicę Amerykańską w latach 1913-1938. Wysiłek ten był częścią kampanii mennicy mającej na celu upiększenie amerykańskiej monety.

Historia projektu Buffalo Nickel sięga jednak znacznie dalej, do bitwy pod Little Bighorn w 1876 roku. To właśnie wtedy Thomas Fraser, ojciec Jamesa Earle Frasera, twórcy Buffalo Nickel, znalazł się wśród ludzi wysłanych po poległych żołnierzy z tego zbrojnego starcia, nazywanego przez wielu Ostatnim Stanowiskiem Custera. Zetknięcie się Jamesa Earle Frasera z życiem na pograniczu we wczesnym okresie jego życia wpłynęło na wiele jego dzieł, w tym na projekty, które miał wykonać dla Buffalo Nickel.

Dziesiątki lat później, projekty Frasera powróciły na złotej amerykańskiej monecie Buffalo. Złote Monety Amerykańskich Bawołów zostały wprowadzone do obiegu publicznego w czerwcu 2006 roku na mocy ustawy publicznej 109-145, zwanej również Prezydencką Ustawą o Monetach

1$

z

2005

roku.

Tytuł II tej ustawy zapowiadał wybicie i emisję złotych monet Amerykańskich Bawołów o nominale 50$, które po raz pierwszy w historii zostały wyprodukowane przez Mennicę Amerykańską ze złota o czystości 9999 i 24-karatowej próbie. W dokumencie tym określono wytyczne dotyczące projektu monety, wielkości produkcji, ceny, statusu prawnego środka płatniczego oraz pozyskiwania złota. Mówiąc dokładniej, stanowiła ona, że projekty Frasera dla Buffalo Nickel zostaną wykorzystane na awersie i rewersie złotego American Buffalo.

Tytuł II ustawy opisuje te monety:

"Pierwotne projekty awersu i rewersu złotych monet bulionowych bite zgodnie z niniejszą podsekcją w pierwszym roku emisji powinny być zgodne z oryginalnymi projektami Jamesa Earle Frasera, które pojawiają się na pięciocentowej monecie powszechnie określanej jako 'Buffalo Nickel' lub '1913 Type 1'. "

Tak więc, prawdziwe pytanie brzmi, kto jest na Buffalo Nickel?

Chief Iron Tail, Chief Two Moons & Chief Big TreeWhen

it comes to who's who on the Buffalo Nickel and Gold Buffalo, there are a variety of overlapping theories circulating around coin enthusiasts blogs.

USA Coin Books pisze, że według Frasera, portret na Buffalo Nickel, a tym samym Gold Buffalo, jest kompozycją trzech różnych rdzennych Amerykanów: Chief Iron Tail z Oglala Lakota, Chief Two Moons z Cheyenne, i Chief John Big Tree z Kiowa.

"Fraser stwierdził, że wódz Iron Tail był najlepszą indiańską głową dla jego projektów", donosi USA Coin Books.

Ale wódz John Big Tree był inspiracją dla zapoczątkowującej karierę Frasera rzeźby "End of the Trail", więc jest prawdopodobne, że jego istota wpłynęła również na "Buffalo Nickel". Wódz John Big Tree twierdził, że jego czoło i warga zostały wykorzystane jako podstawa do stworzenia głowy na Buffalo Nickel, pisze jeden z blogów kolekcjonerów monet.

Wódz Dwa Księżyce walczył w bitwie pod Little Bighorn, której świadkiem był ojciec Frasera. Fraser urodził się w tym samym roku, w którym stoczono bitwę pod Little Bighorn, więc nie widział ani nie spotkał Dwóch Księżyców w tym czasie. Fraser wspomniał jednak o Dwóch Księżycach jakieś 37 lat później w liście do Mennicy Amerykańskiej.

W liście tym Fraser poinformował Mennicę, że w czasie swojej kariery wykonał kilka portretów rdzennych Amerykanów, w tym Wodza Żelaznego Ogona i Wodza Dwa Księżyce.

Indian Country Today potwierdziło to, pisząc: "Two Moons był jednym z trzech Indian użytych jako model dla profilu na awersie monety. (Drugim był Iron Tail, Oglala Lakota; istnieje wiele dyskusji na temat tego, kim był ten trzeci Indianin)"

W pewnym stopniu History.com również popiera

Indian Country Today.

Według ich badań, na przedniej stronie Buffalo Nickel, "Fraser wyrzeźbił głowę rdzennego Amerykanina, która, jak powiedział, była kompozycją opartą na modelach, które obejmowały Wodza Żelaznego Ogona z Lakota Sioux i Wodza Dwa Księżyce z Cheyenne. "

Biorąc pod uwagę, że Fraser wychował się na granicy i wśród Indian Sioux i innych rdzennych Amerykanów, mogli istnieć dodatkowi nienazwani rdzenni Amerykanie, którzy modelowali dla niego i wpłynęli na jego ostateczny projekt. Jeśli celem Frasera było stworzenie portretu rdzennego Amerykanina, ale nie przypisanie rysów twarzy do żadnego konkretnego plemienia, osiągnął swój cel w sposób mistrzowski.

Do dziś wódz Iron Tail, Two Moons i Big Tree są jedynymi osobami, które konsekwentnie i publicznie kojarzone są z Buffalo Nickel.

Ikoniczny fragment amerykańskiej historiiCzy

projekt Złotego Bizona jest kompozycją prawdziwej osoby, czy też kreatywną kombinacją wielu, jedno jest pewne: Złota Moneta Amerykańskiego Bizona jest ikonicznym fragmentem amerykańskiej historii. Odzwierciedla ona bogatą i często romantyczną część przeszłości naszego narodu.

"Te klasyczne i piękne projekty amerykańskich Indian i bizonów autorstwa Jamesa Earle Frasera, które są ulubionymi wzorami Amerykanów od czasu ich pierwszego użycia w 1913 roku, przywołują złotą erę sztuki monetarnej," zauważył zastępca dyrektora David A. Lebryk w komunikacie prasowym ogłaszającym wydanie złotej monety American Buffalo.

W przeszłości Mennica Amerykańska wstrzymywała produkcję złotych monet American Buffalo z powodu zbyt dużego popytu. Wstrzymali produkcję podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, skończyły się zapasy 1 uncji kruszcu w 2010 roku, a w 2015 roku wyprzedali swoje zapasy 1 uncji dowodu osobistego.

Jeśli próbowałeś kupić tę niewiarygodnie czystą złotą monetę podczas jednego z tych okresów, po prostu nie mogłeś. Wyprzedaż lub wstrzymanie produkcji może się powtórzyć. Jeśli tak się stanie, czy chcesz być jednym z tych, którzy będą się domagać czegoś, co mogłeś mieć wcześniej? Zadzwoń pod numer 1-844-307-1589

, aby zabezpieczyć złotą monetę American Buffalo do swojego portfela już dziś - zanim historia się powtórzy. Następnie spójrz na jej projekt. Kogo widzą Państwo na zdjęciu? Amerykańskie monetyagedesignZłoty Amerykański OrzełU.S. Mintus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postySrebrny Orzeł 2021 Typ 2 wylądował w U.S. Money Reserve2021-09-01Dowiedz się,
jak srebrne monety lustrzane są wykonane w mennicy w San Francisco2021-08-27Czy
widziałeś nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła 2021?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Co to jest ustawa o monecie wolności?
2021-07-23