Złoto inwestycyjne

Czy platyna jest lepsza od złota? Oto co mówią eksperci.

Jeśli chodzi o biżuterię, platyna i białe złoto mogą wyglądać podobnie, jeśli nie prawie dokładnie tak samo. Jednakże, jeśli chodzi o portfel metali szlachetnych, te dwa metale mogą odgrywać zauważalnie różne role. Dowiedz się jak te dwa metale mają się do siebie w tym porównaniu od America's Gold Authority®.

Czy platyna jest lepsza od złota?

Wiele osób zastanawia się: Czy platyna jest lepsza od złota? Nie, platyna nie jest "lepsza" od złota. Jubilerzy twierdzą, że żaden z metali nie przyćmiewa drugiego, choć platyna jest fizycznie bardziej wytrzymała. I oba metale mogą współistnieć i uzupełniać się wzajemnie w zdywersyfikowanym portfelu metali szlachetnych.

Jednakże, te dwa metale nie są takie same. Oto kilka czynników, które je dzielą i kilka czynników, które odróżniają je od siebie.

  • Zarówno platyna, jak i złoto są wykorzystywane do tworzenia biżuterii, monet, barów, a także stosowane w produktach z branży elektronicznej, opieki zdrowotnej i motoryzacyjnej.
  • Każdego roku, około 88 ton platyny iść do tworzenia biżuterii, w porównaniu z 2.700 ton złota.
  • Platyna jest cięższy, twardszy i gęstszy niż złoto.
  • Platyna jest jedynym metalem szlachetnym używanym do biżuterii, który jest hipoalergiczny, podczas gdy złoto może powodować podrażnienia skóry, ponieważ jest zazwyczaj mieszany z szeregiem innych metali.
  • Platyna jest bardziej reaktywny metal niż złoto. Oznacza to, że platyna opiera się korozji bardziej skutecznie niż złoto.
  • Podaż platyny jest mniejsza niż podaż złota. Globalna produkcja platyny wyniosła 170 ton metrycznych w 2020 roku, w porównaniu do 3200 ton metrycznych złota.
  • Na każdą jedną kopalnię platyny przypada dziesięć kopalni złota.
  • Zarówno platyna, jak i złoto mogą działać jako bezpieczne przystanie, zabezpieczenie przed inflacją i ochrona przed zmiennością rynku.

Ceny platyny i złotaW

ostatnich latach platyna kosztowała mniej niż złoto. Częściowo jest to spowodowane tym, że popyt na pallad przewyższył popyt na platynę w produkcji katalizatorów, które usuwają szkodliwe zanieczyszczenia z samochodowych spalin.

Do niedawna, cena platyny i złota mają tendencję do poruszania się w tym samym kierunku, wraz z innymi metalami szlachetnymi, według The Balance, strony internetowej finansów osobistych.

"Różnica w cenie pomiędzy nimi reprezentuje podaż i popyt oraz kwestie ekonomiczne, które wpływają na oba metale niezależnie, w tym znaczenie platyny w przemyśle samochodowym i status złota jako schronienia w czasie spowolnienia gospodarczego" - czytamy w raporcie The Balance.

Warto jednak zauważyć, że platynowa biżuteria kosztuje więcej niż złota biżuteria. Dzieje się tak ze względu na względną rzadkość platyny.

"W formie biżuterii, platyna jest 95 procent czystego z tylko 5 procent stopów, a 14k złota jest tylko 58,5 procent czystego i 41,5 procent stopów", mówi Mike Burnette, dyrektor gemologii w Gem Shopping Network. "Platyna jest stopiona z innymi metalami w rodzinie platyny, które mają podobny koszt do platyny. Złoto jest zazwyczaj stopione z metali takich jak srebro, miedź i cynk, które kosztują mniej niż samo złoto. "

Platyna i złoto w

portfeluJeśli chodzi o portfel metali szlachetnych, jeden metal nie jest koniecznie lepszy od drugiego. Rynki często doświadczają niestabilności i są podatne na zmiany. Umieszczenie wszystkich jajek w jednym koszyku, takich jak akcje, obligacje lub jakiekolwiek pojedyncze aktywa, może narazić Cię na zwiększone ryzyko.

Złoto "zajmuje czołowe miejsce", jeśli chodzi o przechowywanie bogactwa, zauważa Nic Johnson, dyrektor zarządzający i zarządzający

portfelem

towarów w Pimco, ale "biorąc pod uwagę względne wyceny, sensowne jest, aby [posiadacze portfela] przyjrzeli się alternatywom, takim jak srebro czy platyna".

Posiadanie [obu metali] jednocześnie jest jedynym sposobem, aby uzyskać ekspozycję na unikalne czynniki popytu i podaży stojące za każdym z nich w kontekście współczesnego rynku" - zauważa Visual Capitalist

.

Dowiedz się więcej o tym, jak różne metale szlachetne mogą pracować obok siebie w Twoim portfelu. Pobierz jeden z naszych darmowych raportów specjalnych, aby uczyć się na własną rękę lub zadzwoń do Account Executive na indywidualną konsultację.

dywersyfikacjaplatyna bezpieczne aktywa havenShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Learn the Basics of Precious Metals2021-04-16Kupno
fizycznego złota vs. ETF: Jaka jest różnica?
2021-02-24