Poradnik

Czy granulat złota może być dobrą inwestycją lokacyjną?

Czy warto zdecydować się na kilkanaście gram granulatu złota zamiast droższych mini sztabek złota? Czy monety ze srebra będą warte inwestowania?

Dealerzy metali szlachetnych

Niewielu sprzedawców w naszym kraju dysponuje spektrometrem i będzie w stanie sprawdzić próbę złota czy też wesprzeć się w ten sposób sprawdzając monety bulionowe. Stąd przy zakupie złotego granulatu raczej nie trzeba się obawiać, że sprzedawca będzie nam proponował coś o niższej próbie niż deklaruje. Pomimo tego takiego granulatu raczej nie ma sensu kupować. W aktualnej sytuacji lepsza opcją będzie jak się wydaje kupowanie u dealerów. Zaufanie zaufaniem, ale każdy klient sam powinien sprawdzać autentyczność tego co kupuje.

Warto napisać, jak chcecie sprawdzić autentyczność granulatu w domu?

Raczej było by złudne przekonanie, że każdy poosiada spektrometr i będzie w stanie ocenić próbę kuleczek. Jednocześnie trzeba by również zakładać, że potencjalny odkupujący również ten sprzęt posiada. Tak oczywiście nie będzie i w ten sposób od razu zmniejsza się grono potencjalnych kupujących w stosunku do zainteresowanie ewentualnego monetami bulionowymi. Z tego powodu raczej kupowanie tej formy złota, nie ma większego sensu, jest ona raczej położona dość daleko od złota lokacyjnego.

Test autentyczności granulatu

Wzrost ceny złota

Oczywiście nie jesteśmy w stanie wykluczyć zmiany okoliczności w przyszłości i takiej sytuacji, że złoto będzie bardzo drogie. Wtedy nawet mała jego ilość będzie dla nas zadowalająca. W ten sposób może się okazać, że takie niewielkie złoto sprawdzi się lepiej niż uncjowe monety. Jeśli nastały by takie właśnie czasy mogłoby się okazać, że złoto będzie służyć raczej do oszczędzania i przechowywania kapitału, zaś do transakcji będzie wykorzystywane raczej srebro, jeśli jednak srebro nie zaistnieje w takiej roli to pomysł ze złotem może będzie lepszy. Fakt, że inną opcją może być jednak kupowanie złota lokacyjnego w takiej formie, gdzie jednak ta próba będzie wyraźnie napisana i wtedy rzeczywiście będziemy mieli komfort sprawdzenia co otrzymujemy.

Taką propozycją może być tak zwana złota czekoladka 50 x 1 gram, całość ma wymierną wartość i takie mini-sztabeczki można sobie odłamać. W takiej sytuacji, gdy występować będą określone okoliczności można powiedzieć, że takie złoto będzie można wykorzystywać również w praktyce i rzeczywiście powinno się ono dobrze sprawdzić. marża tutaj też będzie dla nas korzystniejsza niż w momencie, gdy będzie się kupować sztabki osobno. Wtedy te koszty do poniesienia okażą się jednak znacznie większe.