Złoto inwestycyjne

The Match and the Powder Keg: The Fall of Lehman Brothers 10 Years Later

Według Baker Library Historical Collection w Harvard Business School, trzej bracia Lehman, Henry, Emanuel i Mayer, wyemigrowali z Niemiec w latach czterdziestych XIX wieku i otworzyli sklep z artykułami suchymi w Montgomery w Alabamie. W tym czasie bawełna była ważną i wysoko wycenianą rośliną uprawną i bracia szybko zaczęli przyjmować surową bawełnę w zamian za towary. Był to początek ich ewolucji w kierunku handlu towarami i domu maklerskiego. Otworzyli biuro w Nowym Jorku w 1858 roku, zaznaczając tym samym swoje przybycie do dzielnicy finansowej.

Lehman Brothers stał się jedną z najstarszych i największych globalnych firm finansowych na świecie. 38-piętrowy wieżowiec, który ostatecznie zajęli na Times Square, był bardzo daleko od ich biur na drugim piętrze pomiędzy Oddfellows Hall a J.J. Cox and Company na Court Square w Montgomery.

Byli samozwańczym "innowatorem w globalnych finansach, skoncentrowanym na obsłudze potrzeb finansowych korporacji, rządów i gmin, klientów instytucjonalnych oraz osób o wysokich dochodach na całym świecie".

W

przeglądzie za trzeci kwartał 2007 r. wymieniono biura we Francji, Japonii, Szwajcarii, Hong Kongu, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. 31 sierpnia 2007 r. firma wykazała aktywa w wysokości 659 mld USD i dodatkowo 142 mld USD w kapitale długoterminowym, zajmując "czołowe pozycje w zakresie sprzedaży, handlu i badań nad akcjami i papierami wartościowymi o stałym dochodzie, bankowości inwestycyjnej, private equity i obsługi klientów prywatnych".

Więc, co się stało? Dla tych z nas, którzy to przeżyli, upadek Lehmana wydawał się pochodzić znikąd. Rzeczywiście, nagłówek CNN Money z kwietnia 2006 roku głosił: "Lehman Brothers: A Super-Hot Machine" i donosił, że 156-letnia firma była w trakcie cieszenia się "swoją największą passą w historii".

O

nagłe zejście firmy w niebyt obwiniano wiele rzeczy, w tym wątpliwą księgowość i wątpliwą etykę, a także złe kredyty hipoteczne, tanie pieniądze, ekscesy rynkowe i ogromne straty na nieruchomościach

.

Złożenie

wniosku o upadłość wywołało natychmiastowy kryzys zaufania, a następnie załamanie rynku, które pogrążyło Amerykę w najgorszej katastrofie finansowej od czasów Wielkiego Kryzysu.

Zeznając przed Komisją Nadzoru i Reform Rządowych Izby Reprezentantów w październiku 2008 roku, prezes Lehmana Richard Fuld stwierdził: "Nikt, łącznie ze mną, nie przewidział, jak problemy, które zaczęły się na rynkach hipotecznych, rozprzestrzenią się na nasze rynki kredytowe i system bankowy, zagrażając całemu systemowi finansowemu i naszemu krajowi". W pierwszą rocznicę bankructwa Lehman'a, Andrew Clark z The Guardian napisał, że "doprowadziło to kapitalizm na skraj".

Jakie są więc lekcje z upadku Lehman'

a?

Jest ich kilka, a niektóre są szczególnie ważne po upływie całej dekady. Pierwsza to taka, że pomimo wszystkich nagłówków, szumu i rekordów Wall Street, ryzyko jest zawsze obecne. Po drugie, bez względu na historyczne kapitały rynkowe i wyceny spółek, nie ma akcji ani indeksu, który byłby całkowicie stabilny.

Lehman Brothers nie będzie ostatnią globalną

firmą

inwestycyjną

, która zbankrutuje.

Lehman Brothers nie będzie ostatnią globalną firmą inwestycyjną, która zbankrutuje, a recesja z 2008 roku nie będzie ostatnim krachem finansowym w historii Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie gospodarstwa domowe straciły jedną trzecią swojego majątku w następstwie Wielkiej Recesji, a po upływie pełnej dekady nadal jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Złoto historycznie pomagało zmniejszyć tę ekspozycję poprzez kompensowanie strat w innych klasach aktywów, w szczególności w akcjach i produktach o stałym dochodzie, z których Lehman Brothers był tak znany.

Tak więc kluczową "lekcją Lehmana" w 10-letnią rocznicę upadku firmy jest fundamentalne odkrycie, że rynki są zawsze podatne na załamanie. Choć z czasem mogą się one odbudować - portfele finansowe i oszczędności życia zwykłych Amerykanów nie. Cytując Denisa Waitley'a: "Oczekuj najlepszego, planuj gorsze i przygotuj się na niespodzianki. "

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelatedpostsA New Millennium of American Debt
2021-09-02When it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego
2021-08-19Wybieranie przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio
2021-08-18Tutor czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc
2021-08-11Siła kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej
2021-08-11