Złoto inwestycyjne

Czy w 2021 roku platyna ponownie przewyższy wartość złota?

W ciągu ostatnich kilku lat, było wiele osób wykazujących zainteresowanie platyny jako inwestycji. Dla niektórych, wartość tego metalu szlachetnego powinna być znacznie bliższa cenie złota. Pamiętając o tym sentymencie, należy się zastanowić, czy taki wynik jest w ogóle możliwy do osiągnięcia.

Platyna zasługuje na więcej miłości

W sektorze metali szlachetnych, złoto i srebro mają tendencję do zdobywania całej uwagi i nagłówków gazet. Nie jest to całkowicie zaskakujące, ponieważ są to najczęściej poszukiwane metale. Istnieje również stały "link" między złotem i srebrem w dziale cen. Platyna jest nieobecny w praktycznie wszystkich tych dyskusji, mimo że jest to dość wybitny metal szlachetny, jak również.

W przeciwieństwie do złota, zastosowania platyny są bardziej powszechne. W segmencie przemysłowym, platyna jest używana do produkcji i wytwarzania wielu towarów. Obejmuje to samoloty odrzutowe, silniki i wszelkie inne elementy wymagające stabilności w wyższych temperaturach. Złoto nie nadaje się do tego podejścia, a to uczyniłoby te przedmioty zbyt drogie do boot.

Platyna jest dobrze przystosowany do części spalania. Jest to spowodowane jego zdolność do działania jako katalizator podczas reakcji chemicznej, jak również metalu ogólnej gęstości. Inne obszary, w których platyna jest powszechnie znaleźć obejmuje produkcję szkła, a nawet materiałów stomatologicznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo rozpowszechniony jest ten metal.

Biorąc pod uwagę, jak wysoki popyt na platynę naprawdę jest, można by się spodziewać, że jego wartość jest wyższa niż to, co jest dzisiaj. Po tym wszystkim metal można znaleźć w ponad 15% wszystkich produktów wytwarzanych na całym świecie. Nawet tak, ma połowę wartości złota, lub nieco mniej. Dla bystrego obserwatora wydaje się to raczej niesprawiedliwe.

Rzeczy mogą być bardzo różne

Nawet jeśli platyna nie trafia na pierwsze strony gazet, jej cena w 2008 roku z pewnością uzasadniała optymizm. Wyceniano ją wówczas na ponad 2000 dolarów za uncję. Złoto osiągnęło te poziomy dopiero na początku tego roku i nie zdołało utrzymać tam swojej pozycji. Nie był to również pierwszy raz, kiedy platyna przeżywała duży skok cenowy.

platyna

od 2008 roku cena tego metalu wciąż dryfuje coraz niżej. Częściowo powodem jest skandal z 2015 roku z udziałem platyny. Dokładniej rzecz ujmując, skandal z emisją spalin Volvo odcisnął swoje piętno również na tej branży. Trochę niefortunnie, ponieważ sam metal nie jest winny temu, jak jest używany - lub nadużywany - przez producentów.

Wszystko to sprawia, że można się zastanawiać, czy wartość platyny kiedykolwiek uderzy w ten znak $ 2.000 za uncję ponownie. Nie jest to w żadnym wypadku niemożliwe. Niektórzy analitycy przewidują potężny wzrost w przyszłym roku, ale dopiero się okaże, czy to w ogóle wpłynie na cenę. Na razie, pozostaje interesującą inwestycją do oglądania, a może dodać do swojego portfela.