Złoto inwestycyjne

Starzejący się byk i rosnący dolar: wysoka stawka w Jackson Hole

To

dość trafne, że przyszłość globalnej polityki monetarnej i ścieżka stóp procentowych w USA będą omawiane w miejscu znanym z Million Dollar Cowboy Baru z siodłowymi stołkami, Whiskey Wyoming i tysiącami srebrnych dolarów Morgana wmurowanych w blat baru.

Sympozjum Ekonomiczne w Jackson Hole jest corocznym wydarzeniem sponsorowanym przez Bank Rezerwy Federalnej w Kansas City. Rozpoczęło się w 1978 roku, a Fed określa je jako "jedną z najdłużej trwających konferencji bankowości centralnej na świecie". Wśród uczestników znajdują się ministrowie finansów, ekonomiści, decydenci, przedstawiciele rządu, ważne osobistości rynku, naukowcy i oczywiście bankierzy centralni.

W całej historii sympozjum przedstawiciele około 70 krajów zebrali się na zachód od granicy kontynentalnej, aby dyskutować o pieniądzach, stanowiskach politycznych i wyzwaniach fiskalnych stojących przed światowymi gospodarkami

.

Jackson Hole jest właściwie doliną otoczoną przez różne pasma górskie, z których najsłynniejsze to Tetony. Z oszałamiającym płótnem majestatycznych szczytów, szalejących dróg wodnych, gęstych lasów, dzikich kwiatów i dzikiej przyrody, Jackson Hole jest jednym z najpiękniejszych miejsc na amerykańskim Zachodzie.

Tutaj świat będzie szukał wskazówek na temat tempa podwyżek stóp procentowych, polityki bilansowej i komentarzy na temat rynków wschodzących, które są obecnie zmiażdżone przez silnego dolara amerykań

skiego.

Turecka lira spadła tak drastycznie w stosunku do greenbacka, że agencja Standard & Poor's obniżyła rating tego kraju do poziomu "śmieciowego". Argentyna, Rosja, RPA i Chile również doświadczyły problemów walutowych, a akcje rynków wschodzących wpadły w korektę i z niej wyszły - co skłoniło inwestorów do wycofania miliardów z tych rynków.

Przewodniczący amerykańskiego Fedu Jerome Powell ma w piątek wygłosić przemówienie na temat "polityki monetarnej w zmieniającej się gospodarce", a inwestorzy będą również nasłuchiwać wzmianek o upadku wojny handlowej, spowolnieniu w amerykańskim budownictwie mieszkaniowym i słabnącym chińskim wzroście.

Powell musi być ostrożny. Jego wypowiedzi będą uważnie śledzone przez rynki i media, a wszystko, co zostanie odebrane jako ponure, może poważnie zachwiać światowymi walutami i wzburzyć Wall Street. Jest on również narażony na ewentualne zarzuty ze strony prezydenta USA, który już otwarcie skrytykował lipcowe podwyżki stóp procentowych Fedu.

Tak więc z napięciem przypominającym późnoletnią burzę przetaczającą się przez Snake River Canyon, czekamy na boom. Czy Powell podejmie gołębi ton w świetle histrionicznego wzrostu dolara, czy też pozostanie przy wcześniej zaplanowanych podwyżkach stóp? Trzecia podwyżka stóp w 2018 roku spodziewana jest we wrześniu, a czwarta w grudniu.

Nie ulega

wątpliwości, że silny dolar zwiększa ryzyko dla gospodarek rozwijających się, a w następstwie potwornego rajdu dolara niewiele walut wyszło z niego nietkniętych. W tym kontekście Turcja może być kanarkiem w kopalni węgla.

Chiński renminbi był w ostatnich miesiącach jedną z najsłabszych walut na świecie, a Pekin zmaga się z perspektywą masowego odpływu kapitału. Euro również boryka się z problemami. Eksport spowolnił, zaufanie przedsiębiorców zostało zachwiane, a wśród 28 państw członkowskich narasta polityczny szum. Brexit okazał się nieładny, a wraz z wrażliwą Angelą Merkel z Niemiec i rosnącym europejskim populizmem, rozłam zagraża teraz korytarzom władzy w strefie euro.

Amerykańskie wojny handlowe również stanowią zagrożenie. Wzajemne cła mogą drastycznie podnieść ceny konsumpcyjne, obniżyć płace krajowe, zmniejszyć produktywność i podważyć wskaźniki PKB. Wysoka inflacja, rosnące bezrobocie i spowolniony wzrost mogą sprawić, że Fed będzie musiał zmierzyć się z pełną stagflacją.

Nie zapominajmy, że amerykańska hossa jest obecnie najdłuższą w historii. Zrodzona z kryzysu mieszkaniowego i karzącego spowolnienia gospodarczego hossa, która rozpoczęła się w marcu 2009 roku, trwa już prawie dziewięć i pół roku.

Przypominając wczesne poranne cienie na Tetonach, pieniądze są ulotne. Podobnie jak w przypadku nierównego terenu w Kanionie Lawiny, gospodarka światowa może być nieprzewidywalna. I podobnie jak w przypadku przygotowań do zejścia do Corbet's Couloir, często znajdujemy się bliżej krawędzi niż zdajemy sobie z tego sprawę.

Najwyraźniej te Morgan Silver Dollars, które zostały wbudowane w Million Dollar Cowboy Bar około 80 lat temu, są tam z bardzo dobrego powodu: aby przypomnieć nam o trwałym dziedzictwie fizycznych metali szlachetnych.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelatedpostsA New Millennium of American Debt
2021-09-02When it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego
2021-08-19Wybieranie przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela
2021-08-18Tutor czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc
2021-08-11Siła kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej
2021-08-11