Złoto inwestycyjne

Spojrzenie wstecz: 20 lat cen złota

10 września 2001 roku złoto zamknęło dzień na poziomie około 271,50 dolarów za uncję. Dwadzieścia lat później, złoto jest notowane w pobliżu 1800 dolarów za uncję - znacznie przewyższając inflację i rynek akcji pod względem wzrostu. Skąd taki meteoryczny wzrost? Dołącz do U.S. Money Reserve, America's Gold Authority®, i przyjrzyj się ostatnim 20 latom złota, sprawdź, co spowodowało tak dramatyczny wzrost i czy niektóre z tych samych czynników nadal istnieją.

Siła nabywcza dolara amerykańskiego od 2001 do 2021 roku Aby

dać Ci wyobrażenie o tym, jak zachowywało się złoto w ciągu ostatnich 20 lat, warto porównać siłę nabywczą dolara amerykańskiego z ceną złota w tym samym okresie. Jak się przekonasz, w ciągu ostatnich dwóch dekad te dwa aktywa poruszały się w przeciwnych kierunkach, przy czym siła nabywcza dolara malała, a cena złota rosła.

Poniższy wykres przedstawia siłę nabywczą 1 dolara w latach 2001-2021.

Jak widać, siła nabywcza dolara amerykańskiego od 2001 roku stale spada. W tym samym roku wynosiła 97 centów za dolara. W 2021 roku będzie to już 63 centy za dolara. Oznacza to spadek o 35%.

"Dolar nie kupuje już prawie tyle, co kiedyś, jak to się mówi. Od początku XX wieku, spadek wartości dolara był dramatyczny z powodu inflacji. Dolar w 1913 roku miał taką samą siłę nabywczą jak 26 dolarów w 2020 roku", jak podaje The Balance, strona poświęcona finansom osobistym.

The Balance wymienia trzy czynniki, które przyczyniają się do inflacji:

  1. Zwiększony popyt na produkty i usługi
  2. Ograniczenia w dostępności dostaw towarów i usług
  3. Zwiększony dodruk pieniądza

Cena złota od 2001 do 2021

rokuW

tym samym okresie, od 2001 do 2021 roku, cena złota wzrosła o ponad 570%. Jest to wyraźny kontrast w stosunku do tego, co stało się z siłą nabywczą dolara amerykańskiego.

Poniższy wykres przedstawia cenę złota za uncję od 2001 do 2021

r.

Cena złota za uncję gwałtownie wzrosła w latach 2011 i 2020. W 2011 roku Stany Zjednoczone wciąż wydobywały się z gospodarczego dołka wykopanego przez Wielką Recesję (2007-2009) i borykały się z rosnącymi obawami dotyczącymi kryzysu zadłużenia w strefie euro i pułapu zadłużenia USA. Tymczasem w 2020 roku Stany Zjednoczone i reszta świata zmagały się ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19.

W 2021 roku średnia cena złota na zamknięciu wynosi 1 801,61 dolarów za uncję. Od 2010 roku średnia cena zamknięcia złota utrzymuje się powyżej 1 000 dolarów za uncję. W latach 2001-2009 średnia cena zamknięcia wzrosła z 271,19 USD do 973,66 USD za uncję.

Jak widać, złoto nie tylko reaguje na inflację czy krótkoterminowe zyski lub straty na rynku akcji. Jest to również imponujące aktywo samo w sobie - a wiele osób używa go jako dywersyfikatora w swoim portfelu.

W historycznej analizie tego, czy złoto było przydatne dla portfeli w przeszłości, CME Group stwierdziła, że..:

  • Posiadanie złota w portfelu byłoby marginalnie korzystne zarówno w długim, jak i krótkim okresie.
  • Złoto ma znacznie niższą skorygowaną o ryzyko nadwyżkę zwrotu w czasie niż obligacje rządowe czy akcje.
  • To, co czyni złoto atrakcyjnym, to fakt, że ma ono również niską korelację zarówno z akcjami, jak i obligacjami, a zatem jest użytecznym dywersyfikatorem portfela.

Co należy obserwować na rynku złotaDo

końca

2021 roku i później należy zwracać uwagę na inflację jako czynnik wpływający na ruch cen złota. Analityk David Lennox z Fat Prophets powiedział CNBC, że wzrost inflacji może być "dobrodziejstwem" dla złota.

"Inflacja powraca, ponieważ widzieliśmy tak znaczący wzrost podaży pieniądza w Stanach Zjednoczonych" - powiedział Lennox w czerwcu 2021 roku.

"

Ilekroć w przeszłości obserwowaliśmy ten wzrost, towarzyszyła mu - prawdopodobnie pięć lub sześć miesięcy później - wyższa inflacja.

Dlaczego dodanie złota do portfela ma

znaczenieDywersyfikacja

ma

znaczenie bardziej niż kiedykolwiek

.

W obliczu rosnącego długu publicznego i inflacji, wszyscy musimy zadbać o ochronę naszego majątku. I choć sytuacja finansowa każdego z nas, a co za tym idzie, również struktura naszych aktywów, jest unikalna, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić, że jesteśmy przygotowani na wszystko, co nas czeka w nadchodzących latach. Przygotowania te mogą obejmować zakup złota, by włączyć je do swojego portfela.

Historycznie rzecz biorąc, cena złota rośnie w długim okresie, zachowując swoją siłę nabywczą, podczas gdy dolar amerykański słabnie. Kiedy więc nadejdzie czas, by przekazać swój majątek przyszłym pokoleniom, czy wolisz mieć wszystkie swoje jaja w jednym koszyku, czy też posiadać zdywersyfikowany portfel (w tym złoto), który zmniejszy Twoje ogólne ryzyko?

Opłaca się śledzić ceny złota. Sprawdź te pięć zatwierdzonych przez amerykańską Rezerwę Pieniężną źródeł do śledzenia cen złota i zadzwoń teraz po ekskluzywne ceny na nasze złote monety.

gold pricesinflation hedgeus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsLooking Back: Wzrost cen metali szlachetnych2021-09-15Kiedy
jest najlepszy czas na zakup złota?
2021-09-10Jaki jest stosunek złota do domu?
2021-08-27Czy widziałeś już nowy wzór Złotego Orła Amerykańskiego z 2021 roku?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28