Numizmatyka

Numizmatyka - monety, ceny, jak zacząć? Poradnik

Monety - numizmatyka

Kupno monet kolekcjonerskich to nieco bardziej ryzykowna forma niż sztabek czy monet inwestycyjnych. Każdy kto chce kupić monety numizmatyczne może się liczyć z większymi zyskami, ale musi mieć na uwadze, że ewentualne straty też będą większe. Dlatego mamy tutaj podpowiedzi co uchroni nas przed stratami i jak właściwie kupować monety.

Numizmatyka - monety

Waga jednej uncji

Monety o wadze jednej uncji to 31,1 grama i takie najłatwiej będzie sprzedać. Cena nie jest zaporowa tak jak to się dzieje w przypadku kilogramowych monet. Więc chętnych na zakup będzie więcej. Kupno jednej monety uncjowej to jak kupno pojazdu czterokołowego a więc rzecz normalna. Monety o wadze jednej uncji są tak standardowe, że również łatwo sprawdzać ich autentyczność.

Numizmatyka ceny

Kurs srebra wynosi obecnie 30 dolarów dlatego nie ma sensu kupować monet za 50 dolarów czy więcej, ponieważ ponosi się bardzo duże ryzyko. Tylko jeśli ktoś jest ekspertem i wie, że cena będzie warta za rok dziesięć razy więcej to może się decydować. Jeśli ktoś ma pojęcie małe o tym temacie musi szczególnie uważać.

Autentyczność monet numizmatycznych

Znane monety numizmatyczne

Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś kupi monetę z Tadżykistanu, o której nikt nie słyszał to nie ma się co dziwić, że potem nikt nie chce jej kupować. Musimy mieć monetę z mennic znanych z Australii, Kanady, USA, Chin. Najbezpieczniejsze kolekcjonerskie monety to miedzy innymi Lunar z Australii, która zawsze będzie się dobrze sprzedawać.

Numizmatyuka: monety srebrne, złote

Należy pamiętać, że jeśli kupuje się monety inwestycyjne to najlepiej będzie inwestować w srebro, złoto, a dopiero potem liczyć się ich wartość kolekcjonerska. Dlatego szukać warto tych srebrnych, albo tylko złotych monet. Można natknąć się na monety ze złoceniami albo tylko takie malowane farbą. Takie oczywiście należy omijać z daleka. To nie inwestycja tylko moneta bajerancka.

Pamiętaj, że kupując monety numizmatyczne najpierw inwestujesz w srebro lub złoto, a dopiero potem w ich wartość kolekcjonerską, dlatego szukaj tylko srebrnych lub tylko złotych monet. Można natknąć się na wiele srebrnych monet ze złoceniami albo z elementami pomalowanymi farbą, ale radzę omijać je z daleka. To nie jest inwestycja tylko bajerancka moneta. Coś jak cukier w kostkach – ludzie wolą kupić zwykły sypany.

Numizmatyka - jak zacząć?

Jeśli ktoś inwestuje w monety kolekcjonerskie nie wkładamy wszystkich pieniędzy w takie same monety. Szukajmy takie, które będą spełniać oczekiwania i będą to różne ich rodzaje. Wtedy można kupić po kilkanaście różnych monet i zabezpieczenie przed ewentualnymi stratami także będzie lepsze.