Złoto inwestycyjne

Złoto do 1500 dolarów? Jeden bank wyprzedza resztę stawiając na kruszec

Po szokującym wyniku referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej ogłoszono wiele byczych zakładów na złoto, ale jeden z banków inwestycyjnych podał właśnie jeszcze hojniejszą prognozę dotyczącą przyszłej ceny tego metalu szlachetnego.

Globalny zespół badawczy Bank of America Merrill Lynch wzywa do wzrostu złota o 10 procent w okresie od teraz do końca przyszłego roku i oczekuje, że zamknie się ono na poziomie 1.500 dolarów za uncję trojańską, z obecnej ceny 1.355 dolarów.
"Świat kroczy od kryzysu do kryzysu i widzimy ryzyko, że to może się nie zmienić" - powiedział zespół, kierowany przez Michaela Widmera, w raporcie opublikowanym w piątek rano.
"Nazwaliśmy dno w złocie w lutym i Brexit wzmacnia nasz pogląd. W związku z tym podwyższamy przyszłoroczną prognozę cen złota z 1.325 dolarów za uncję do 1.475 dolarów za uncję."
Kruszec jest często postrzegany jako bezpieczna przystań w czasach stresu gospodarczego.
Bank Anglii już zasugerował obniżkę stóp procentowych tego lata, a Bank Japonii
może zwiększyć swoje własne bodźce, gdy
jen gwałtownie wzrasta i zmniejsza korzyści, jakie słabsza waluta mogła przynieść firmom nastawionym na eksport
.

"Obecna niepewność sugeruje również, że przyspieszony cykl podwyżek stóp jest mało prawdopodobny, więc stopy procentowe na świecie pozostaną niskie, co z kolei zmniejsza koszty alternatywne posiadania nierentownych aktywów, takich jak złoto" - powiedział bank inwestycyjny.
Inwestorzy indywidualni kupują złoto również po to, by chronić swoje oszczędności przed inflacją, która - jak się obawiają - może być podsycana przez programy luzowania ilościowego banków centralnych. Brytyjska firma handlująca złotem BullionVault odnotowała rekordowy obrót złotem i srebrem na swojej giełdzie w "Brexit Friday" - 30 milionów funtów (39 milionów dolarów).
Złoto osiągnęło ponad dwuletnie maksimum w środę w tym tygodniu i w piątek było na szóstym tygodniu zwyżek. Prognoza 10-procentowego skoku cen z Bank of America Merrill Lynch jest bycza, ale dość wyciszona w porównaniu z niektórymi innymi analitykami. Barry Dawes z Paradigm Securities powiedział w piątek CNBC, że spodziewa się, iż do końca tego roku cena osiągnie poziom 1.500 dolarów za uncję i nie wyklucza, że przetestuje rekordowe maksimum 1.900 dolarów za uncję, które widziano w 2011 roku.
"W ciągu ostatnich kilku lat obserwowaliśmy naprawdę silny popyt z Azji, który wyssał całe łatwo dostępne złoto z Zachodu, co spowodowało zacieśnienie rynku. Brexit jest dla mnie czymś ubocznym" - powiedział Dawes.
Inni są bardziej ostrożni w swoich szacunkach. Analitycy Societe Generale uważają, że złoto może osiągnąć 1350 dolarów za uncję na początku przyszłego roku, ale potem będzie dryfować niżej. UBS widzi średnią cenę 1.400 dolarów za uncję w całym 2017 roku. Tymczasem Jeffrey Currie, globalny szef działu badań nad towarami w Goldman Sachs, powiedział w wywiadzie dla CNBC w zeszłym miesiącu, że wzrost cen złota jest raczej ograniczony.
Ta historia pierwotnie pojawiła się w CNBC przez Matt Clinch 8 lipca 2016 roku. View article here.

bull rallygoldgold priceShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11