Złoto inwestycyjne

Dlaczego amerykańscy inwestorzy powinni obawiać się "Brexitu

Amerykańskie firmy mogą odnotować spadek zysków, jeśli Wielka Brytania zagłosuje za opuszczeniem Unii Europejskiej w tzw. referendum Brexit tego lata, według Bank of America.

Obawy, że Brytyjczycy zdecydują się opuścić blok, którego są członkiem od ponad 40 lat, już wywołały zamieszanie w handlu funtem GBPUSD, +0,3820% i na europejskich rynkach akcji SXXP, +0,72%

Ale amerykańscy inwestorzy również powinni przygotować się na głosowanie, powiedział Joseph Quinlan, szef strategii rynkowej i tematycznej Bank of America Global Wealth & Investment Management.

"Biorąc pod uwagę znaczenie Wielkiej Brytanii w napędzaniu globalnych zysków USA, wszelkie rozmowy lub działania prowadzące do zerwania więzi między Wielką Brytanią a UE niosą ze sobą znaczące ryzyko dla dolnej linii korporacji amerykańskich" - powiedział w raporcie opublikowanym we wtorek.

"Brexit spowodowałby spadek zysków wielu amerykańskich firm międzynarodowych strategicznie ulokowanych w Wielkiej Brytanii i zmusiłby wiele firm do ponownego przemyślenia ich ogólnych strategii dotyczących UE" - powiedział.

Wpływ głosowania za wyjściem z Unii jest szeroko dyskutowany w tym tygodniu. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zawarł w ostatni piątek porozumienie z innymi europejskimi przywódcami, aby zmienić członkostwo jego kraju w UE. Ma nadzieję, że umowa wystarczy, aby przekonać brytyjskie społeczeństwo do głosowania za pozostaniem w bloku w referendum "in/out" 23 czerwca. Cameron przekonuje, że lepiej, aby Wielka Brytania pozostała w UE, gdyż pożegnanie z nią byłoby "skokiem w ciemność".

Zwolennicy opuszczenia UE - w tym znany brytyjski polityk i burmistrz Londynu Boris Johnson - uważają, że UE narusza suwerenność Wielkiej Brytanii i kosztuje obywateli tego kraju zbyt wiele pieniędzy.

Jeśli chodzi o wpływ na Stany Zjednoczone, trudno znaleźć jakiekolwiek pozytywy w przypadku Brexitu - powiedział Quinlan. Wyjaśnił, że przez dziesięciolecia Wielka Brytania służyła jako "strategiczna brama" do szerszej Unii Europejskiej, a amerykańskie firmy międzynarodowe wykorzystywały dostęp Wielkiej Brytanii do bogatej UE jako "strategię generowania zysków".

Od 2000 roku prawie 9% globalnych zysków zagranicznych oddziałów korporacji amerykańskich pochodziło z Wielkiej Brytanii

.

Wynik amerykańskich filii w samej Wielkiej Brytanii wyniósł 153 miliardy dolarów w 2013 roku, co stanowi mniej więcej taką samą wielkość produktu krajowego brutto Wietnamu lub Ukrainy - czytamy w nocie BofA.

"Niezależnie od metryki - sumy aktywów, wydatków na badania i rozwój, sprzedaży zagranicznej filii, a nawet zatrudnienia w filii - Wielka Brytania jest kluczowym filarem globalnej infrastruktury korporacyjnej Ameryki i kluczowym trybikiem w globalnej konkurencyjności amerykańskich firm" - powiedział.

Poza zyskami spółek zależnych, bezpośrednie inwestycje w Wielkiej Brytanii były w ostatnich latach również znaczące w porównaniu z innymi dużymi gospodarkami. Amerykańskie inwestycje korporacyjne w Wielkiej Brytanii wyniosły w 2014 roku 588 mld dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż kwota zainwestowana w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce łącznie - wynika z raportu BofA. W porównaniu z Chinami, amerykańskie udziały korporacyjne w drugiej co do wielkości gospodarce świata stanowiły zaledwie 11% inwestycji w U.K.

"Zamożni konsumenci, poszanowanie praworządności, łatwość prowadzenia biznesu, wiarygodne instytucje, członkostwo w Unii Europejskiej - wszystkie te czynniki i wiele innych sprawiły, że Wielka Brytania od dawna jest bardziej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu dla amerykańskich firm niż Chiny czy Indie" - powiedział Quinlan.

"W końcu amerykańskie firmy ze wszystkich dziedzin - finanse, opieka zdrowotna, przemysł samochodowy, chemia, żywność i napoje, technologia, energia - postawiły na Wielką Brytanię i Wielką Brytanię w ciągu ostatnich kilku dekad... Ale teraz, gdy Wielka Brytania debatuje nad tym, czy opuścić Unię Europejską i ma głosować 23 czerwca, pytanie brzmi następująco: Czy wielki zakład korporacji amerykańskich na Wielką Brytanię może się nie udać? Jest to pytanie, o którym amerykańscy inwestorzy muszą pamiętać w nadchodzących miesiącach" - dodał.

This story originally appeared on MarkeWatch by Sara Sjolin on February 24, 2016. View article here.

BrexitBrytaniagospodarkaEgliaUnia EuropejskaMarketWatchShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes
to
Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11