Złoto inwestycyjne

Jak złoto wypada na tle innych aktywów

 

Złoto zajmuje szczególne miejsce w portfelu - takie, którego nie da się zastąpić innymi głównymi aktywami. Ostatnio przyjrzałem się trzem klasom aktywów, które często pojawiają się w wiadomościach i porównałem je do złota.

W ten sposób możemy zobaczyć, że złoto zajmuje wyjątkową niszę w portfelu i często jest w stanie zabezpieczyć się przed potencjalnymi słabościami innych aktywów.

Dolar

i aktywa oparte na dolarze, takie jak obligacje, są postrzegane jako stabilne, ale stosunkowo mało rosnące aktywa w długim terminie, cenione głównie za płynność i bezpieczeństwo. Ostatnio jednak dolar znalazł się pod znaczną presją. 31 marca 2021 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że udział dolara amerykańskiego w rezerwach walutowych spadł w czwartym kwartale ubiegłego roku do najniższego poziomu od 1995 roku. Inflacja i zadłużenie federalne mogą wywierać presję na wiarygodność i stabilność dolara.

Tymczasem złoto historycznie było wykorzystywane jako zabezpieczenie przed słabnącym dolarem, aby chronić przed inflacją i często jest określane jako "waluta ostatniej szansy". Podczas gdy gotówka jest do pewnego stopnia uważana za bezpieczną przystań, kiedy dolar słabnie, złoto ma tendencję do wzrostu cen, ponieważ osoby prywatne szukają nowej bezpiecznej przystani.

 

Akcje

mają się ostatnio dobrze, ale nie są nietykalne.

Na rynku akcji zdarzały się bańki, a przepaść między wynikami akcji a ich wyceną niepokoi niektórych ekspertów. Na przykład, główny strateg ds. akcji w USA w Deutsche Bank, Bankim Chadha, spodziewa się "znaczącego odreagowania" w wysokości do 10% na S&P 500 w ciągu najbliższych trzech miesięcy, twierdząc, że na rynku jest niewiele miejsca na dodatkowy wzrost. Wydarzenia takie jak krach Archegos nadal pokazują słabości systemu giełdowego.

Złoto może być przeciwwagą dla akcji w Twoim portfelu. Kiedy wiatry zawirowań kierują akcje do tyłu, złoto jest często postrzegane jako dywersyfikator. Pozbawione wpływu niektórych czynników wpływających na akcje, złoto może działać jako zewnętrzne zabezpieczenie przed wynikami akcji.

 

Cryptocurrencies

są ostatnio w centrum uwagi; stały się one niemal modne jako klasa aktywów.

Zostały nawet porównane do złota. Ale chociaż kryptowaluty mają wyjątkowe zalety, nie jest to dokładne porównanie. Kryptowaluty odnotowały ogromny spadek cen w 2017 roku po pęknięciu ich bańki i istnieją obawy o kolejny spadek w najbliższej przyszłości.

Złoto, jako aktywo materialne, ma również obecność, której Bitcoin i inne kryptowaluty nigdy nie będą w stanie zreplikować. Możesz trzymać złoto, które posiadasz w ręku, podczas gdy własność Bitcoina jest odizolowana do oglądania na cyfrowym ekranie.

Złoto może działać jako silna przeciwwaga i zabezpieczenie dla potencjalnych słabości innych aktywów, takich jak akcje, dolar czy kryptowaluty. Unikalne zalety złota sprawiają, że jest ono niezastąpioną częścią Twojego portfela.

Więcej na: http://zlotowcenie.pl