Złoto inwestycyjne

MFW mówi, że spowolnienie w Chinach i inne ryzyka zagrażają globalnym perspektywom

Spowolnienie Chin i szereg innych zagrożeń grozi popchnięciem globalnej gospodarki w znacznie głębsze kłopoty bez zgodnych działań największych gospodarek świata, ostrzegł w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

"Ryzyka są przechylone w dół, a jednoczesna realizacja niektórych z nich oznaczałaby znacznie słabsze perspektywy" - powiedział MFW w raporcie o stanie światowej gospodarki przed spotkaniem najwyższych urzędników finansowych z Grupy 20 największych gospodarek.

"Silne wzajemne działania polityczne są potrzebne, aby podnieść wzrost i złagodzić ryzyko", MFW powiedział G-20.

Dyrektor zarządzający MFW Christine Lagarde we wtorek powiedział, że fundusz planuje ponownie obniżyć swoją prognozę globalnego wzrostu, umieszczając najnowszą prognozę funduszu należną w październiku poniżej tego, co było już najsłabsze od czasu kryzysu finansowego. Spadki na giełdach i seria słabych danych z Chin podsycają obawy, że chińska gospodarka chyli się ku upadkowi, a rząd nie będzie w stanie cofnąć przepustnicy, co wywołuje spadki na rynkach całego świata.

Ale Chiny nie są jedynym problemem. Wraz ze spowolnieniem wzrostu w wielu zakątkach świata i wzmocnieniem gospodarki amerykańskiej, inwestorzy ponownie zaczęli inwestować w USA, co spowodowało wzrost wartości dolara w stosunku do większości głównych walut. Jest to problem dla wielu krajów i korporacji, które zaciągnęły duże pożyczki w dolarach, ale ich dochody są denominowane w lokalnych walutach. A w sytuacji, gdy amerykańska Rezerwa Federalna przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych, słabe perspektywy wzrostu i duże obciążenie długiem stanowią toksyczną mieszankę dla wielu firm i gospodarek, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych.

"Bliskie ryzyko dla gospodarek wschodzących wzrosło" - ostrzegł MFW.

Recepta funduszu na światową gospodarkę nie zmieniła się zbytnio w ciągu ostatnich kilku lat, ale polityka utrudniła wysiłki G-20 w celu pobudzenia globalnego wzrostu. MFW nakłaniał zarówno kraje wschodzące, jak i rozwinięte do przebudowy swoich gospodarek, aby uczynić je bardziej konkurencyjnymi. Od dawna ostrzega kraje rozwijające się, by uporządkowały swoje systemy fiskalne. MFW popiera większe poluzowanie polityki pieniężnej przez banki centralne, w tym przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny, w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Fundusz nalega na zwiększenie inwestycji w infrastrukturę jako sposób na pobudzenie globalnego popytu.

Podczas gdy banki centralne łagodziły politykę, inni decydenci mieli trudności z przeprowadzeniem głębokich, znaczących zmian gospodarczych. Obecnie, gdy koszty pożyczek rosną, a wzrost na wielu największych rynkach wschodzących spowalnia, perspektywy dla wielu gospodarek jeszcze bardziej się zaciemniają. Czynniki te spowodowały gwałtowne spadki na rynkach akcji, walut i obligacji na całym świecie.

Jako gospodarka nr 2 na świecie, jeśli Chiny spowolnią, to spowolnią gospodarki na całym świecie. Brazylia jest tego najlepszym przykładem: Spadające ceny surowców i handel z Chinami spotęgowały wysiłki rządu, aby wyciągnąć kraj z recesji.

Bank Światowy szacuje, że spadek wzrostu w Chinach o 1 punkt procentowy zmniejsza globalny wzrost o pół punktu procentowego. Oznacza to, że jeśli prognostycy tacy jak Lombard Street Research, których prognoza na ten rok jest o ponad 3 punkty procentowe niższa od oficjalnego wskaźnika Pekinu wynoszącego 7%, mają rację, to chiński spadek odciąłby 1,5 punktu procentowego od globalnego wzrostu.

Przy szacowanym przez MFW globalnym wzroście na poziomie 3,5% w tym roku, światowa gospodarka nie może sobie pozwolić na taki spadek.

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że ostatnie zawirowania na rynkach mogą pobudzić do bardziej zdecydowanych działań.

"To, co daje mi nadzieję, to ostatnie zawirowania na światowych rynkach, które postrzegam jako sygnał, że potrzebujemy więcej globalnego popytu" - powiedział we wtorek wysoki urzędnik amerykańskiego ministerstwa skarbu.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w The Wall Street Journal autorstwa Iana Talleya. Zobacz artykuł tutaj.

Chinaglobal economyInternational Monetary FundUnited StatesShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11