Złoto inwestycyjne

Jazda na ekonomicznym rollercoasterze

Czy ostatnie niepowodzenia w gospodarce to tylko czkawka w okresie trwałego wzrostu, czy początek poważnego spadku? Nawet eksperci zgadzają się, że trudno to stwierdzić, ale kiedy w grę wchodzą Twoje pieniądze, ta niepewność może być miażdżąca.

Każdy, kto zwraca uwagę na rynki, wie, że ostatnie kilka tygodni było burzliwych, z doniesieniami o dużych stratach, po których następowało możliwe odbicie, a następnie doniesienia o dalszych stratach. MarketWatch ujął to zwięźle:

"W

ciągu ostatnich kilku sesji na Wall Street królowała zmienność. "

Podobnie jak w przypadku kolejki górskiej, w tym tygodniu szalona jazda rozpoczęła się od ogromnego spadku.vW

poniedziałek 9 marca Dow Jones Industrial Average po raz pierwszy w historii stracił ponad 2000 punktów w ciągu jednej sesji

.

Już następnego dnia, po tym monumentalnym spadku o 7%, Dow odzyskał 1 647,14 punktów. Wiele osób zastanawiało się, czy akcje wyszły z niebezpieczeństwa, czy też doświadczają jedynie "odbicia kota ogonem". W powietrzu unosi się zapach niepewności.

To podobno skłoniło ludzi do przenoszenia pieniędzy do aktywów, które powszechnie uważa się za "bezpieczne przystanie", takich jak obligacje skarbowe czy złoto. Jednak same obligacje skarbowe stały się słabsze, a rentowność 10-letnich obligacji spadła 10 marca do poziomu 0,318%

.

Obserwując ten pęd ku bezpieczniejszym wodom, można odnieść wrażenie, że ludzie poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa finansowego. Niestety, być może wcześniej ludzie nie myśleli wystarczająco o siatce bezpieczeństwa.

Według badania przeprowadzonego w 2019 r. przez Rezerwę Federalną, czterech na dziesięciu Amerykanów nie byłoby w stanie zebrać 400 dolarów w sytuacji kryzysu finansowego.

Czasy takie jak obecne pokazują, dlaczego może to być problem. Ludzie zostali zdruzgotani w 2008 roku. Nie wiem, czy taka recesja powtórzy się w najbliższym czasie, ale nawet poza kapryśnymi ruchami na giełdzie, czasami zdarzają się sytuacje kryzysowe. Niezależnie od tego, czy masz rodzinę i dzieci, czy dbasz tylko o siebie, zawsze warto mieć na uwadze konieczność przygotowania się na niebezpieczeństwo.

Cały czas trzymam parasol w samochodzie, więc gdy nadejdzie deszczowy dzień, nie muszę szukać parasola. Tę samą filozofię można z łatwością zastosować do pieniędzy, pamiętając o zabezpieczeniu części tego, co się ma, gdy warunki się pogorszą. Znam kilka rodzin, które z tych samych powodów kupują zimowe kurtki latem, kiedy są tańsze.

Zaledwie kilka tygodni temu CNBC podało, że zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło do najwyższego poziomu od 12 lat.

To może być problematyczne. Ludzie mogą patrzeć na wzrost na rynkach akcji i zakładać, że jest to bezpieczny czas na zajmowanie niebezpiecznych pozycji. Jednak gdy nie wiadomo, kiedy może zdarzyć się coś nieoczekiwanego, nadmierne zadłużanie się może być bardzo niebezpieczne.

Powolna i stała wspinaczka może się wydawać, że będzie trwać wiecznie, ale każdy alpinista powie, że upadek następuje szybciej niż wznoszenie się. To właśnie w czasie stałego wznoszenia się należy upewnić się, że ma się linę bezpieczeństwa na wypadek, gdyby uchwyt się wyślizgnął.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsNowe tysiąclecie amerykańskiego zadłużenia2021-09-02W przypadku
złota działaj - nie reaguj.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do
wyboru
dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11