Złoto inwestycyjne

Inwestycja w złoto, monety bulionowe, lokacyjne

Kruszec a wartość numizmatyczna

Jeśli ktoś chce inwestować w monety powinien wiedzieć czyn są monety kolekcjonerskie a czym bulionowe. Te pierwsze są istotne pod kątem wartości kolekcjonerskiej. Bulionowe są natomiast inwestycją w kruszec. Bulionowe monety kupuje się ze względu na kruszec a numizmatyczne mają określoną okoliczność z powodu, której są one wybijane. Jeśli chcemy rozpoczynać inwestowanie w monety należy na początek mieć na ten temat odpowiednią widzę. Trzeba być na bieżąco z tym jakie plany emisyjne pojawiają się w NBP i jakie kolekcje są popularne by wiedzieć jak skutecznie lokować pieniądze. Warto poznawać jaka jest tendencja na rynku i co tak naprawdę ma największe znaczenie przy jego funkcjonowaniu.

Krugerrand

To najbardziej popularna moneta lokacyjna, która pochodzi z RPA. Ze względu na prowadzoną w latach 70-tych i 80-tych politykę moneta ta była obłożona zakazem wywozu do wielu krajów, to jednak jej pomogło i tak naprawdę moneta dzięki temu stawała się jeszcze bardziej popularna. Zainteresowanie tą właśnie monetą lokacyjną systematycznie rosło i dlatego na całym świecie była ona pożądana.

Inwestycja w monety

Powstanie nazwy Krugerrand

Pierwszy człon nazwy wywodzi się od prezydenta Republiki Transwalu a więc Paula Krugera. To właśnie odkrycie dużych pokładów złota stanowiącego obecnie towar eksportowy RPA stało się przyczyną wojny burskiej z Brytyjczykami. Jeśli chodzi o drugą część nazwy zdania się podzielone i źródła podają, że będzie ona wynikała z nazwy łańcucha górskiego Wiwaterrsrand. To jednak nie sprawdzona informacja i w tym zakresie więcej będzie domysłów niż będzie można mówić o faktach, które rzeczywiście mają jakieś potwierdzenie.

Bicie monety Krugerrand

Jeśli chodzi o monety bulionowe najstarszą będzie pochodzący z RPA Krugerrand, którego zaczęto wybijać w roku 1967. Na początku była to jedynie forma wybijania w postaci jednej uncji. Z czasem jednak nieco ten rynek się zmienił i zaczęło się jego wybijanie w takiej formie, że dostawaliśmy jakiś określony ułamek uncji. Na świecie jest to nadal najbardziej popularna moneta lokacyjna.

Trzeba zwracać uwagę na to, że ta moneta jest bardzo charakterystyczna, ponieważ w trakcie wybijania jednej uncji dodaje się tam około 3 gramy miedzi. W ten sposób moneta robi się zdecydowanie trwalsza. Jednocześnie będzie zyskiwać intensywną barwę. Jeśli będziemy chcieli kupować monety na pewno będzie warto poznawać ich realną istniejącą popularność. Im moneta jest bardziej popularna tym lepiej ponieważ przy ewentualnej sprzedaży można będzie liczyć na dobrą cenę.