Złoto inwestycyjne

Inwestowanie w złoto: Czy Brexit wpłynie na cenę złota?

 

Gold Investing: Katastroficzne prognozy były błędne - pisze Oliver Temple, starszy dealer kruszcu w London's Gold Investments.

Gospodarka Wielkiej Brytanii nie pogrążyła się dramatycznie w swobodnym spadku po Brexicie. Zamiast tego gospodarka wzrosła o 0,5% w pierwszych trzech miesiącach po referendum.

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego i Narodowy Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych spodziewają się teraz, że PKB wzrośnie w przyszłym roku odpowiednio o 1,3% i 1,4%.

Bank Anglii ogłosił, że na razie nie planuje obniżek stóp procentowych. Stwierdził, że gospodarka jest znacznie silniejsza niż oczekiwano. Stopy procentowe są obecnie utrzymywane na historycznie niskim poziomie 0,25%.

 

Orzeczenie Wysokiego Sądu

Gospodarka Wielkiej Brytanii płynie - na razie - po spokojniejszych wodach. To może się zmienić. Po wczorajszym orzeczeniu Wysokiego Sądu, który uznał, że Artykuł 50 nie może zostać uruchomiony bez głosowania parlamentarnego, wody mogą stać się bardziej mętne. Mówi się również o możliwych wyborach powszechnych. Może dojść do spięć.

Tymczasem po drugiej stronie Atlantyku mogą zacząć tworzyć się burze. Tamtejsze rynki są niespokojne i obawiają się zwycięstwa Trumpa. Wielu traderów obawia się konsekwencji, jeśli Trump wygra wybory z powodu jego anty-wolnego stanowiska handlowego i protekcjonizmu. Amerykańska Rezerwa Federalna daje mocne wskazówki, że może zacieśnić politykę monetarną w grudniu.

brexit

US

Ceny złota w USA będą miały wpływ na ogólną cenę metalu szlachetnego. Jeśli po którejkolwiek stronie Atlantyku lub gdziekolwiek indziej nadciągają burze gospodarcze, może się okazać, że inwestorzy zwrócą się ku złotu jako sposobowi ochrony swoich aktywów. Złoto historycznie dobrze sobie radziło w czasach niepewności gospodarczej.