Złoto inwestycyjne

Złoto: fizyczne, z mennicy, inwestycja w złoto fizyczne

W tym artykule będziemy zajmować się technicznymi kwestiami i powiemy, gdzie jak oraz ile zainwestować w złoto. Pokażemy całe spektrum możliwości, by w zależności od kosztów i preferencji każdy mógł zasmakować tego kruszcu.

Złoto fizyczne

Kupno złotej monety czy sztabki to najprostszy sposób inwestowania w złoto. Zaletą takiej operacji jest to, że wykładamy gotówkę i dostajemy do ręki złote monety. W ten sposób nasza inwestycję właściwie cały czas mamy pod kontrolą i to najwygodniejsza forma. Złoto sprzedawane jest w rozliczeniach zakładających wagę jednej uncji.

Złoto z mennicy

Polski rynek złota lokacyjnego na tą chwilę jest rozwinięty słabo. Jeśli chcemy wykonać zakupy hurtowe, zaczynające się od miliona złotych to w Polsce wybór jest słaby. W takich dużych transakcjach właściwie jednym sposobem będzie współpraca z Mennicą Polską, która z drugiej strony ma dla nas wysokie stawki. Można na światowej giełdzie kupić uncję złota nawet kilkaset złotych taniej. Ewentualnym oferentem złota może być także KGHM, który tworzy złoto przy rafinacji miedzi. Najdroższa ofertę ma dla nas Narodowy Bank Polski.

Inwestycje w złoto fizyczne

Prywatni dealerzy z Polski najczęściej mają do zaoferowania sztabki produkowane w Europie. W ofercie znajdziemy między innymi złote monety bulionowe, południowoafrykańskie Krugerrandy, austriackie Filharmonki. Z reguły jest tak, że im mniejsza będzie moneta tym wyższa będzie marża. Za złoto z dostawą również zapłacimy więcej, jeśli chcemy je natychmiastowo otrzymać, a nie gdy będziemy czekać na nie półtora miesiąca. Jedyny bank, który komercyjnie sprzedaje złoto w naszym kraju to Raiffeisen Bank.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne

Złoto: kolekcjonerskie

Osobną kategorią inwestowania będą monety kolekcjonerskie wykonane ze złota. W naszym kraju popularne były monety NBP, jednak z czasem zainteresowanie nimi spadło co było związane z bardzo dużym nakładem. W tym przypadku płaci się nie tylko za złoto, ale także za wartość kolekcjonerską. Wartość numizmatów zwracając uwagę na ich wagę najczęściej jest nieatrakcyjny.

Złoto: z lombardu

Jeszcze innym źródłem pozyskiwania złota są lombardy. Podmioty takie wystawiają złoto na sprzedaż dostarczone przez osoby, które chcą pożyczyć pieniądze i nie wywiązują się ze zobowiązania. Tutaj jednak nie będzie sztabek oraz monet tylko przedmioty codziennego użytku takie jak biżuteria.

Ile kosztuje złoto u jubilera?

Najbardziej kosztowną formą inwestowania w złoto będzie kupowanie wyrobów jubilerskich. Tu poza kosztami kruszcu trzeba zapłacić również za pracę rzemieślników, którzy muszą biżuterię przygotować a dalej także za marżę sprzedawcy.