Złoto inwestycyjne

Rynek Złota: Czas, aby właściciele drugich domów wyjrzeli przez płot i popatrzyli na złoto?

Rynek złota: Według wszelkich rachunków, tegotygodniowe Autumn Statement zaskoczyło wielu - pisze ekspert ds. złota Oliver Temple.

Kanclerz George Osborne został nazwany przez komentatorów mediów "szczęściarzem" w środę; teoretycznie 27 mld funtów ma wylądować na dywaniku Skarbu Państwa podczas tej sesji Parlamentu.

 

Wyczyn

Kanclerz cieni John McDonnell próbował zakołysać łodzią kanclerza cytatami z "Małej czerwonej książeczki" chińskiego przywódcy komunistycznego przewodniczącego Mao. Później kanclerz cieni upierał się, że to był żart.

Szala brytyjskiej gospodarki przechyliła się w drugą stronę, a przynajmniej tak się wydaje. Możemy lekko rozluźnić pasy i odetchnąć z ulgą.

Będą oczywiście zwycięzcy i przegrani. Analitycy uważnie przeczesują jesienne oświadczenie, aby dowiedzieć się, w kogo uderzy.

sztabka

Ceny złota

Jaki wpływ ten wzrost optymizmu może mieć na ceny złota, które w tym roku pozostają generalnie słabe?

Tradycyjnie, złoto radzi sobie lepiej w czasach niepewności gospodarczej. Widzieliśmy to w latach 2009-2010, kiedy ceny wzrosły. Trend ten obserwowaliśmy również wcześniej, podczas poprzednich recesji.

 

Second Homes

Najbardziej oczywistymi przegranymi w środę są wynajmujący domy. Osoby kupujące drugie domy będą musiały wkrótce zapłacić więcej opłaty skarbowej. Osoby w Anglii i Walii będą musiały zapłacić 3% dopłatę do każdego pasma opłaty skarbowej od kwietnia 2016 roku.

Ktoś, kto kupuje dodatkowy buy-to-let o wartości £184,000 zapłaci teraz £5,520. Tam, gdzie opłata skarbowa wynosi 2% - nieruchomości warte pomiędzy £125,000 a £250,000 mieszczą się w tej kategorii - właściciele nieruchomości kupionych na własność zapłacą 5%.

Nieruchomości jako inwestycja mogą teraz nie wydawać się dla niektórych tak atrakcyjne. A jednak mam wrażenie, że niektórzy inwestorzy mogą nie być do końca zadowoleni z ponownego włożenia wszystkich swoich pieniędzy do banków po gospodarczym "ataku serca" w ostatnich latach.

 

Rozproszenie portfeli

Inwestorzy mogą być patrząc na rozprzestrzenianie ich portfele w inny sposób, być może takich jak część ich SIPP (self-investment pension). Słyszeliśmy o emeryturze Johna bomba czasowa niedawno tutaj.

Nowe zasady dotyczące drugich domów mogą sprawić, że metal szlachetny będzie jeszcze bardziej atrakcyjny.

Podczas gdy gospodarka Wielkiej Brytanii radzi sobie lepiej niż oczekiwano, kraj ten nie może być chroniony przed wydarzeniami na świecie. Rynek złota również nie jest na nie odporny.

Ewentualna podwyżka stóp procentowych w USA może mieć wpływ na ceny złota, ale moim zdaniem to właśnie niezwykle niestabilna sytuacja, której jesteśmy świadkami - rozgrywająca się między Zachodem a Bliskim Wschodem - może mieć jeden z największych wpływów na złoto.

 

Ataki

Widzieliśmy, na przykład, jak ceny złota wzrosły bezpośrednio po straszliwych atakach terrorystycznych w Paryżu w zeszłym tygodniu i po tym, jak Turcja zestrzeliła rosyjski myśliwiec we wtorek.

Analityk Commerzbanku, Carsten Fritsch, powiedział: "Jest to wyraźna eskalacja kryzysu, która powinna windować złoto".

 

Zwrócenie się w stronę rynku złota

Inwestorzy, jak się wydaje, reagują na zagrożenia zwracając się ku rynkowi złota; żółty metal jest postrzegany jako bezpieczna przystań.

Światowa Rada Złota spekuluje, że rosnąca klasa średnia w Chinach będzie kupować złoto w ciągu najbliższych pięciu lat, dlatego teraz może być dobra okazja do inwestowania w metal szlachetny jako średnio- i długoterminową strategię.