Złoto inwestycyjne

Polityka Fed kosztowała oszczędzających 7,5 mld dol: Badanie

Ostatnie 10 lat było bardzo dobre dla inwestorów, ale nie tak bardzo dla oszczędzających.

Od 2006 roku benchmark rynku akcji S&P 500 wzrósł o ponad 60 procent (i ponad 200 procent, jeśli liczyć od momentu rozpoczęcia hossy w 2009 roku). W tym samym okresie ludzie chowający swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych stracili jednak prawie 8 miliardów dolarów.

Oba wyniki są w dużej mierze spowodowane polityką Fedu, który starał się wypchnąć pieniądze z przynoszących zerowe zyski kont oszczędnościowych i rachunków rynku pieniężnego do bardziej ryzykownych aktywów, zwłaszcza akcji. (Według danych Fedu gospodarstwa domowe posiadają około 8,4 biliona dolarów w depozytach terminowych i oszczędnościowych oraz kolejne 1,05 biliona dolarów w funduszach rynku pieniężnego). Celem jest wywołanie "efektu bogactwa", który rozprzestrzeni się w gospodarce, choć wzrost gospodarczy przez cały okres ożywienia po kryzysie finansowym oscylował w granicach 2-2,5 procent.

Różne badania naukowe wykazały, że niskie stopy procentowe spowodowały, że jeszcze więcej pieniędzy trafiło do materaców, ponieważ oszczędzający starali się zrekompensować brak zysków, odkładając więcej pieniędzy. Ogólna stopa oszczędności wzrosła z 3,3 procent w 2006 r. do 5,2 procent w 2016 r., według badań NerdWallet, witryny informacyjnej poświęconej finansom osobistym.

NerdWallet wziął te stopy, a następnie zastosował je do średnich rozporządzalnych dochodów osobistych i użył jako podstawy 25 000 dolarów wysoko dochodowego konta, aby obliczyć, ile oszczędzający stracili w tych okresach. W sumie, strona podaje, że oszczędzający stracili około 7,7 miliarda dolarów w ciągu dekady, a obliczenia te obejmują rok 2006, kiedy Fed wciąż jeszcze podnosił stopy.

Jest mało prawdopodobne, że trend ten wkrótce się zmieni. Nawet jeśli Fed wróci na ścieżkę normalizacji, prawdopodobnie miną lata, zanim oszczędzający zobaczą znaczące nagrody.

"Bank po prostu nie są w pozycji, w której muszą płacić w górę, aby przynieść więcej depozytów", powiedział Greg McBride, główny analityk finansowy w Bankrate.com.

"

Gdybyśmy mieli gospodarkę, która strzelała na wszystkich cylindrach, a popyt na pożyczki rósł bardzo stabilnie, to właśnie wtedy zaczęlibyśmy widzieć (znaczący) wzrost stóp depozytowych. "

Trend ma znaczenie, ponieważ amerykański bank centralny zastanawia się nad swoim kolejnym ruchem

.

W tym tygodniu na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku prawdopodobnie niewiele się wydarzy. Na grudniowym posiedzeniu komitet podniósł docelową stopę procentową o ćwierć punktu, co było pierwszym takim ruchem od 29 czerwca 2006 roku. Jednak zmienność na rynkach finansowych i inflacja, która pozostaje poniżej celu Fed, prawdopodobnie uniemożliwią podjęcie jakichkolwiek działań na marcowym posiedzeniu.

Uczestnicy rynku spodziewają się jednak działań w niektórych momentach tego roku, choć to, kiedy i jak agresywne będą to ruchy, pozostaje kwestią dyskusyjną.

Inwestorzy na kontraktach terminowych na fed funds szacują, że praktycznie nie ma szans na podwyżkę w tym tygodniu. Patrząc na miesięczne kontrakty futures, pierwsza podwyżka - która przełożyłaby się na stopę funduszy na poziomie 0,61% - nie jest w pełni wyceniana aż do października. Narzędzie CME FedWatch, które przypisuje prawdopodobieństwo podwyżki dla każdego spotkania, nie daje większych niż 50 procent szans na ruch aż do lipca, na poziomie 55 procent.

Niemniej jednak, przedstawiciele FOMC na grudniowym posiedzeniu oszacowali, że w tym roku nastąpią cztery podwyżki, co wydaje się mało prawdopodobne, jeśli nie dojdzie do ruchu na posiedzeniu w tym tygodniu, które zakończy się w środę. Coraz więcej strategów z Wall Street przewiduje trzy podwyżki, choć ostatnia ankieta przeprowadzona przez Bank of America Merrill Lynch wykazała, że "zdecydowana większość" respondentów oczekuje nie więcej niż dwóch podwyżek.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w CNBC przez Jeffa Coxa 15 marca 2016 r. Zobacz artykuł tutaj.

CNBCFederal ReserveFederal RatessaversShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11