Złoto inwestycyjne

Nowy inwestor? 10 najlepszych wskazówek, komu zaufać, jeśli rozważasz zakup złota online

Oliver Temple sprawdza, jak wybrać renomowanego dealera złota.

Ostatnie spowolnienie gospodarcze sprawiło, że wiele osób postanowiło wzmocnić swoje portfele poprzez inwestycje w złoto. Niestabilna sytuacja w Grecji prawdopodobnie spowoduje jeszcze większy popyt na ten metal szlachetny, ponieważ inwestorzy będą starali się chronić swoje aktywa finansowe.

Złoto dobrze radzi sobie w czasie trudności gospodarczych. Mądrzy inwestorzy, tacy jak Jim Cramer - warty około 100 milionów dolarów - radzi, aby złoto było częścią portfeli inwestycyjnych.

"Myślę, że 10 procent to górna granica, ponieważ uważam złoto za polisę ubezpieczeniową, a żadna wartościowa polisa ubezpieczeniowa nie powinna wynosić 20 procent zainwestowanych pieniędzy" - mówi Cramer.

Trudne do odróżnienia

Jeśli myślisz o tym, by zostać inwestorem w złoto, może Ci się wydawać, że trudno jest odróżnić dealerów złota, którzy są "w porządku", od tych, którzy oferują coś wyjątkowego, zwłaszcza gdy strony internetowe niektórych dealerów wydają się tak anonimowe i zagracone.

Faktem jest, że w ciągu ostatnich kilku lat rynek został zalany przez firmy oferujące usługi kupna złota online. Nie wszyscy dealerzy złota są tacy sami.

Sugeruję, że chodzi o to, byś miał partnera, któremu możesz zaufać. W końcu możesz chcieć handlować złotem z nimi przez wiele lat.

online

Osobiste rekomendacje

Lubię prosić o osobiste rekomendacje, zanim cokolwiek kupię, także online. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, więc próbuję kolejnej najlepszej rzeczy, jaką jest szukanie recenzji online.

Niestety teraz wydaje się, że nie zawsze można im ufać. Konkurencji i Rynków (CMA) prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie fałszywych recenzji online. Raportują one, że niektóre firmy:

  • zlecają lub piszą fałszywe recenzje, aby osłabić rywali
  • Piszą fałszywe recenzje na swój temat, aby zwiększyć swoje notowania
  • Wybierają pozytywne recenzje

Liczy się pierwsze wrażenie. Poniższe wskazówki mogą pomóc w wyborze renomowanego dealera złota.

Dziesięć najlepszych wskazówek

1. Strona internetowa sprzedawcy - czy jest przejrzysta? Czy są na niej przedstawione osoby stojące za biznesem? Czy strona jest często aktualizowana?

2. Czy możesz kupować i sprzedawać złoto online?

3. Czy oferują ceny złota na żywo - czy możesz zapisać się na darmowe alerty cenowe?

4. Lokalizacja - czy dealer ma swoją fizyczną siedzibę? Czy możesz łatwo do niego wpaść i się z nim zobaczyć?

5. Czy firma ma długą historię handlu?

6. Czy sprzedawca oferuje kompetentne porady przez telefon, w biurze lub na stronie internetowej?

7. Czy wszystkie ich sztabki złota mają próbę 0.9999?

8. Czy jest to sprzedawca typu Good Delivery?

9. Czy oferują bezpieczne opcje przechowywania?

10. Czy firma jest liderem, podczas gdy inni podążają za nią?

Nie wszyscy dilerzy złota są tacy sami i jako nowemu inwestorowi w złoto może się to wydawać zdumiewające. Wybór odpowiedniego dealera może pomóc w budowaniu Twojego rodzinnego gniazdka na długie lata.