Złoto inwestycyjne

Jak przetransportować Twoje złoto przez miasto lub za granicę

Być może wiesz, jak przechowywać swoje złote monety i sztabki, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak je przewieźć? Co by się stało, gdybyś przeniósł się na drugą stronę kraju lub Atlantyku?

Każdego roku przeprowadza się około 40 milionów Amerykanów, a wielu z nich przeprowadza się w okresie letnim. Jeśli się przeprowadzasz, skorzystaj z poniższych wskazówek U.S. Money Reserve, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie i z sukcesem przetransportować swoje złoto, czy to na drugi koniec miasta, czy za ocean.

Przygotowanie do transportu

złotaZanim zrobisz

cokolwiek innego, delikatnie wyczyść swoje złote monety i sztabki miękką szmatką. Usunięcie kurzu i zanieczyszczeń może pomóc zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez korozję lub brud podczas transportu. Jeśli Twoje monety są zamknięte w plastikowych pudełkach, pomiń ten krok. Nie należy wyjmować monet z pudełek.

Następnie zastanów się, w jaki sposób będziesz przechowywać złote monety i sztabki podczas podróży. Do przechowywania monet użyj plastikowych worków na monety, tub lub oryginalnych uchwytów na monety. Co do sztabek, zawiń każdą z nich w czystą szmatkę lub ochronny plastik.

Podczas gdy złote monety można łatwo schować do pudełka lub torby - a nawet do kieszeni - sztabki złota będą wymagały więcej troski. Sztabki powinny być umieszczone w pudełku lub skrzynce, według PocketSense.com. Jeśli układasz sztabki w stos, oddziel warstwy za pomocą folii bąbelkowej lub miękkich ściereczek, aby ochronić je przed uszkodzeniem.

Transport złota samochodemJeśli

podróżujesz samochodem, nie powinieneś napotkać żadnych większych problemów z transportem złotych monet i sztabek - chyba, że przekraczasz granicę z Meksykiem lub Kanadą. Transport złota przez granice państwowe może być skomplikowany, więc dobrze się zastanów.

Zanim wybierzesz się do Meksyku lub Kanady samochodem (lub jakimkolwiek innym środkiem transportu), przeczytaj obowiązujące w danym kraju zasady dotyczące wwożenia tam złota. Poinformuj też najbliższe biuro U.S. Customs and Border Protection, że zamierzasz wwieźć złote monety i sztabki do Meksyku lub Kanady.

Jeśli przeprowadzasz się samodzielnie na terenie USA, upewnij się, że Twoje złoto jest bezpiecznie przechowywane (najlepiej we własnym samochodzie lub w kabinie pasażerskiej ciężarówki) i nie zostawiaj go bez nadzoru, nawet jeśli po drodze robisz krótki postój.

Niezależnie od tego, czy jest to przeprowadzka krajowa, czy międzynarodowa, sprawdź w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, jakie pokrycie, jeśli w ogóle, będziesz miał podczas transportu swojego złota. Ubezpieczenie samochodu nie obejmuje żadnych rzeczy znajdujących się wewnątrz pojazdu, w tym złotych monet czy sztabek.

Zmierzając z punktu A do punktu B, monitoruj warunki pogodowe, abyś mógł ochronić swoje złoto przed ekstremalnym upałem lub wilgocią.

Transportowanie złota autobusem lub pociągiemPodobnie

jak w przypadku transportu samochodowego, powinieneś starannie zapakować złote monety i sztabki na podróż autobusem lub pociągiem. Nie spuszczaj też złota z oka, gdy jesteś w drodze do celu.

Przed zakupem biletu skontaktuj się z operatorem autobusu lub pociągu, by dowiedzieć się, jakie są jego zasady dotyczące przewozu złota. Sprawdź też u swojego ubezpieczyciela, czy złoto będzie objęte ubezpieczeniem na czas transportu.

Transport złota samolotemJeśli

odlatujesz do nowego domu, najlepszym rozwiązaniem może być schowanie złota w bagażu podręcznym. Nie umieszczaj złota w bagażu rejestrowanym - ryzykujesz, że monety lub sztabki zostaną zgubione, skradzione lub uszkodzone.

Zanim przejdziesz przez kontrolę bezpieczeństwa lub celną, powiedz funkcjonariuszom, że przewozisz złoto - radzi USA Today. Jeśli masz przy sobie dokumenty związane ze złotem (takie jak rachunki sprzedaży czy certyfikaty autentyczności), bądź gotowy, by pokazać je funkcjonariuszom. Pamiętaj, że może się zdarzyć, że będziesz musiał pokazać funkcjonariuszom złote monety lub sztabki w prywatnej strefie kontroli bezpieczeństwa. Jednak Transportation Security Administration (TSA) nie powinna mieć problemu z tym, że Twoje złoto przejdzie przez taśmę i urządzenie rentgenowskie.

USA Today ostrzega przed pokazywaniem złota komukolwiek lub proszeniem nieznajomych o pilnowanie torby z Twoimi monetami lub sztabkami. Trzymaj torbę w pobliżu siebie przez cały czas.

Warto zauważyć, że prawdopodobnie będziesz musiał wypełnić formularze deklaracyjne, gdy będziesz zabierał swoje złoto do innego kraju, a także możesz być zobowiązany do zapłacenia podatków.

Transport złota z firmą przeprowadzkową lub kurierskąUnikaj

przewożenia

złotych monet lub sztabek wraz z resztą domowych rzeczy, gdy są one transportowane przez firmę przeprowadz

kową.

Chociaż Twój przewoźnik może nie zabraniać transportowania cennych przedmiotów, takich jak złote monety i sztabki, generalnie najlepiej jest trzymać cenne przedmioty przy sobie, gdy się przeprowadzasz, twierdzi American Moving & Storage Association.

"Dobrą zasadą jest zadanie sobie pytania, czy daną rzecz można naprawdę zastąpić. Jeśli nie, nie wysyłaj jej", mówi Stowarzyszenie.

Podczas gdy złote monety i sztabki technicznie mogą być zastąpione, kto chce przejść przez kłopot próby zlokalizowania ich, jeśli zostaną zgubione lub skradzione, a następnie złożenia roszczenia ubezpieczeniowego, jeśli nie można ich odzyskać?

Dodatkowo, jeśli pozwolisz firmie przeprowadzkowej zabrać Twoje złoto ze starego miejsca do nowego, będzie ono poza zasięgiem Twojego wzroku i kontroli, dopóki nie dotrze do miejsca docelowego. Posiadanie fizycznego złota oznacza zachowanie kontroli nad swoją finansową przyszłością.

Zaufane firmy kurierskie, takie jak Brink's, G4Si, Malca-Amit czy Via Mat mogą przetransportować metale szlachetne, ale jest to prawdopodobnie zbyt kosztowne, jeśli posiadasz stosunkowo niewielką ilość złota. Jeśli posiadasz wystarczającą ilość złota, by uzasadnić taki wydatek, skontaktuj się z kilkoma firmami kurierskimi, by porównać oferty cenowe na opancerzony transport złota.

Wysyłanie złota pocztąUwierz

lub nie, ale możesz wysłać złoto za pośrednictwem United States Postal Service. Nie możesz jednak wysłać złota za pośrednictwem DHL, FedEx, UPS lub ich konkurentów.

Jeśli zdecydujesz się zapłacić za przesyłkę U.S. Postal Service, użyj przesyłki poleconej. Przedmioty wysyłane listem poleconym mogą być ubezpieczone na sumę do 50 000 dolarów. To ubezpieczenie jest jedną z największych zalet wysyłania złota pocztą. Ponadto, gdy używasz jednego z pocztowych pudełek Priority Mail Flat Rate, możesz zapakować do 70 funtów przedmiotów bez dodatkowych opłat.

Jak w przypadku wielu innych metod wysyłki, pamiętaj jednak, że złoto, które wysyłasz pocztą, będzie poza Twoją kontrolą, dopóki nie dotrze do Twojego nowego domu.

Transport złota FAQsQ

: Czy mogę wywieźć złoto poza granice USA?

O: Tak, możesz wywieźć złoto poza granice USA, ale jak się pewnie domyślasz, są pewne zasady, których należy przestrzegać.

Jeśli wjeżdżasz do Meksyku lub Kanady, nie powinieneś napotkać żadnych problemów przy wwożeniu złotych sztabek i monet. Powinieneś jednak powiadomić najbliższe biuro U.S. Customs and Border Protection, że zamierzasz przekroczyć granicę USA ze złotem. Zapoznaj się też z wytycznymi dotyczącymi kraju, do którego zamierzasz przewieźć złoto.

Jeśli lecisz do innego kraju ze złotem w ręku, pamiętaj, by poinformować funkcjonariusza amerykańskiej służby celnej lub ochrony, że przewozisz złoto. Gdy dotrzesz do miejsca docelowego, być może będziesz musiał zadeklarować, że przewozisz złoto.

Wracając do Stanów Zjednoczonych pamiętaj, że nie możesz wwozić złota z Kuby, Iranu, Myanmaru (Birmy), ani z większości miejsc w Sudanie.

P: Z jaką ilością złota mogę podróżować?

O: Zazwyczaj bez większych problemów możesz przewozić monety lub niewielką ilość sztabek złota, gdy lecisz samolotem. Większe ilości złota mogą jednak podlegać kontroli. Ponadto, różne kraje i linie lotnicze mogą mieć specyficzne zasady dotyczące tego, ile złota możesz przewozić.

P: Czy mogę przewozić monety w samolocie?

O: Tak, zazwyczaj złote monety można przewozić w samolocie. Powinieneś jednak poinformować celników lub pracowników ochrony, że masz monety i nie powinieneś umieszczać ich w bagażu rejestrowanym. Jeśli lecisz za granicę, sprawdź przepisy obowiązujące w kraju docelowym, aby upewnić się, że po przylocie na miejsce będziesz się z nimi zgadzać. Ponadto, upewnij się, że podróżujesz z dowodem, że jesteś właścicielem monet.

P: Czy lotniskowe wykrywacze metalu mogą wykryć złoto?

Lotniskowe wykrywacze metalu mogą wykryć złoto do pewnego stopnia.

Jak donosi GIVT, wykrywacz metalu na lotnisku może wykryć, czy dany przedmiot jest metalowy czy organiczny. Nie jest jednak w stanie określić, czy metalowy przedmiot jest złotem. Jeśli operator wykrywacza metali podejrzewa, że posiadasz złoto, Ty lub Twój bagaż możecie zostać poddani kontroli.

Zadzwoń pod numer 1-844-307-1589 lub śledź U.S. Money Reserve na Facebooku, Twitterze i YouTube, aby uzyskać najnowsze informacje i porady dla posiadaczy metali szlachetnych. Account Executives są gotowi pomóc Ci w zakupie złota i srebra oraz zaoferować fachowe wskazówki, jak obchodzić się z Twoimi metalami szlachetnymi.

złoto i srebro lawsShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupić złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. Złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16