Złoto inwestycyjne

Inwestowanie w złoto: W którą stronę przechyli się szala cen złota?

Ceny złota w nadchodzących tygodniach mogą moim zdaniem przechylić się w jedną lub drugą stronę, pisze starszy dealer złota Oliver Temple. Z jednej strony, rośnie presja na podniesienie stóp procentowych w naszym kraju - Mark Carney, prezes Banku Anglii, stoi w obliczu wewnętrznych wezwań, by zrobić to prawdopodobnie jesienią. W USA Fed kontynuuje podwyżki stóp - w zeszłym miesiącu stopy zostały podniesione do 1,25%.

Zazwyczaj wyższe stopy są oznaką większego zaufania do gospodarki. To właśnie w takich okresach metal szlachetny ma tendencję do radzenia sobie gorzej. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy uważają, że gdzie indziej można uzyskać lepsze zyski. Rynki jednak nie były jak dotąd przekonane polityką amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp.

W Wielkiej Brytanii, mimo że po wyborach w Wielkiej Brytanii ceny spot szybko wzrosły, a następnie ponownie spadły, czerwcowe ceny złota były niskie. Inwestorów mogły przyciągnąć rosnące rentowności obligacji w strefie euro.

Rosnące napięcia

Tak więc to jest jedna strona, która utrzymuje metal w dół. Po drugiej stronie szali cen złota znajdują się rosnące napięcia polityczne między USA a Koreą Północną.

wykres ceny

Prezydent Donald Trump nazwał dzisiejszą (czwartek) próbę rakietową Korei Północnej "bardzo, bardzo złym zachowaniem". Powiedział, że będą 'konsekwencje' za wojowniczość Pjongjangu:

'Mam dość surowe rzeczy, o których myślimy', powiedział, ale dodał: 'To nie znaczy, że je zrobimy'.

Jeśli dojdzie do akcji militarnej, może to wywołać falowanie w globalnej gospodarce. Pamiętajmy, że jednym z kluczowych centrów finansowych na świecie jest Seul, który znajduje się stosunkowo zaledwie kilka kilometrów od granic Korei Północnej.

W momencie pisania tego tekstu metal szlachetny wzrósł do poziomu 1 222 dolarów za uncję.

Niektórzy analitycy uważają, że następny duży ruch złota, który znajduje się w pobliżu 200-dniowej średniej kroczącej, może być decydujący.

Jeśli okaże się, że cierpliwość wobec Korei Północnej się kończy i podjęte zostaną ostrzejsze działania, inwestorzy będą prawdopodobnie spoglądać na złoto jako na sposób ochrony swoich portfeli. Niektórzy mogą również żałować, że nie kupili metalu po obecnych niskich cenach.