Złoto inwestycyjne

Dlaczego metale szlachetne będą ważne w 2021 r.

Co przyniesie nam nowy rok? To naturalne pytanie, ale niełatwo na nie odpowiedzieć.

Rok 2021 rozpoczyna się w cieniu roku 2020. Właśnie zakończył się jeden z najbardziej dramatycznych i niespodziewanych lat w historii. Dla niektórych może być kuszące, aby nie chcieć patrzeć wstecz na rok 2020. Jednak aby zobaczyć, co może nas czekać w 2021 roku, musimy przez chwilę zastanowić się nad rokiem 2020, ponieważ

...

Najważniejsze wydarzenia

roku

2020 wyznaczyły scenę dla

roku

2021.

Niedługo po rozpoczęciu roku pojawienie się COVID-19 zaczęło wpływać na wszystkie aspekty życia. Bezprecedensowy obrót wydarzeń spowodował w marcu poważny krach na rynku, po którym akcje miesiącami podnosiły się z najniższych poziomów. Bezrobocie gwałtownie wzrosło. Małe firmy zamykano tymczasowo, a potem na zawsze. W odpowiedzi rząd uchwalił bilionowe środki stymulacyjne i zaciągnął nowe długi, próbując poradzić sobie z sytuacją. Dolar kurczył się w obliczu zadłużenia i niskich stóp procentowych ustalanych przez Fed.

Z tego chaosu złoto i inne metale szlachetne zyskały na znaczeniu. Te bezpieczne aktywa błyszczały w niepewności. Złoto osiągnęło najlepsze roczne wyniki od 2010 r., bijąc kolejne rekordy cenowe i osiągając nowy rekord wszech czasów.

Mając te wszystkie wydarzenia za sobą, musimy spojrzeć na drogę, która jest przed nami. Wydaje się ona zamglona, ale na niektóre obszary można zwrócić uwagę.

Eksperci obawiają się kilku konkretnych zagrożeń w nadchodzącym roku.

Po pierwsze, wielu martwi się o głębokie skutki zadłużenia federalnego. W roku fiskalnym 2020 roczny deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych osiągnął rekordową wartość 3,132 bln dolarów. Według Reutersa, był to ponad trzykrotnie wyższy deficyt niż w 2019 roku. Całkowity dług federalny wzrósł do ponad 27 bilionów dolarów.

Maya MacGuineas, przewodnicząca dwupartyjnego Komitetu na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego (Committee for a Responsible Federal Budget), w swoim artykule dla CNN opowiedziała się za koniecznością walki z rosnącym problemem zadłużenia. 3 grudnia 2020 roku napisała: "Trzeba się tym zająć, bo w przeciwnym razie przyszłe pokolenia Amerykanów będą płacić cenę za kolejne dekady "

Wpływ zadłużenia na dolara może być już

widoczny

.

Dolar traci na popularności na arenie międzynarodowej. W wywiadzie udzielonym w połowie grudnia 2020 roku miliarder Sam Zell powiedział: "Największym ryzykiem, z jakim mamy dziś do czynienia, jest utrata przez dolara amerykańskiego pozycji waluty rezerwowej "

Oprócz dolara i długu, wiele osób obawia się, że rynek akcji znajduje się na terytorium bańki i może być gotowy do

wybuchu.

Porównania obecnego rynku do bańki internetowej dot.com opublikowały Business Insider, MarketWatch, The Wall Street Journal i wiele innych. Pytanie, czy historia powtórzy się w 2021 r., wisi nad początkiem roku.

Jednak w 2021 r. czekają nas nie tylko smutne i ponure wydarzenia, ale również dobre wiadomości.

Istnieją możliwości, które można wykorzystać już teraz.

Jedną z nich mogą być metale szlachetne. Po znakomitym roku, powtórzenie wyników dla złota i innych metali wydaje się prawdopodobne.

Kevin Smith, dyrektor ds. operacyjnych Crescat Capital, oraz inni przedsiębiorcy widzą powody do dalszego wzrostu cen złota. Smith wyjaśnia: "Szczerze mówiąc, kupowanie złota lub srebra nie jest dziś pozycją kontrariańską [w portfelu]. Jest wystarczająco dużo ludzi, którzy zgadzają się z poglądem, że wszystkie waluty fiat wspierane przez rządy są skazane na pewien poziom dewaluacji poprzez inflację

z

powodu poziomu fiskalnej i monetarnej nieroztropności oraz niezrównoważonej nierównowagi zadłużenia w systemie finansowym".

Analitycy Citi prognozują, że ten metal szlachetny może osiągnąć poziom 3 500 USD/oz. jeszcze w tym roku.

W obliczu spadków z roku 2020, metale szlachetne mogą stać się istotnym elementem portfela w roku 2021.

Share this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postyNowe tysiąclecie amerykańskiego zadłużenia2021-09-02W kwestii
złota, działaj - nie reaguj.
2021-08-25W tym tygodniu warto spróbować czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do
wyboru
dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o
pomoc2021-08-11Moc kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11