Złoto inwestycyjne

Dlaczego ludzie kupują złoto?

Ludzie kupują fizyczne złoto z wielu powodów: by zabezpieczyć się przed stratami w innych kategoriach aktywów, dla bezpieczeństwa w czasach kryzysu, a także dlatego, że jest to aktywo namacalne, płynne i prywatne. Dlaczego Ty możesz kupić złoto? Wybór należy do Ciebie. Podejmij świadomą decyzję. Dowiedz się więcej, gdy zagłębimy się w każdy z tych powodów, dla których ludzie kupują złoto.

Powszechne powody, dla których ludzie kupują złoto

Ochrona przed aktywami papierowymi

"Złoto jest często używane jako fundusz hedgingowy chroniący przed stratami w innych klasach aktywów. "

Waluta, czyli gotówka, jest jedną z tych "innych klas aktywów". Podczas gdy gotówka może wydawać się bezpieczna (w końcu jest to coś, co można zobaczyć i dotknąć), dzisiejsze papierowe waluty mogą nie być tak silne, jak zwykło się uważać. Dlatego właśnie wiele osób sięga po złoto, by chronić się przed zmiennością walut, a w szczególności przed zmiennością dolara amerykańskiego. Te same czynniki, które nadwyrężają walutę, mogą wzmacniać ceny złota.

Zmagania walutowe nie skończyły się wraz z taczkami gotówki z czasów II wojny światowej. Ludzie na całym świecie odczuwają skutki niestabilnej waluty.

Weźmy na przykład Wenezuelę. Podstawowe transakcje są tam obecnie praktycznie niemożliwe.

"Waluta narodowa Wenezueli, bolivar, w ostatnich latach gwałtownie spadła w wyniku wyniszczającego kryzysu gospodarczego. Ceny podwajają się niemal co miesiąc, a podstawowe produkty, takie jak żywność i leki, są niemal niedostępne" - donosi Reuters.

Kryzys finansowy w kraju jest tak poważny, że jedno z zachodnich miast Wenezueli zaczęło emitować własną walutę.

Do tego dochodzą Indie. Bezprecedensowy i niespodziewany zakaz wprowadzania dużych banknotów w listopadzie 2016 roku wywołał chaos walutowy, który do tej pory nie został uspokojony. Ponad rok później, Indie nadal stoją w obliczu kryzysu gotówkowego, donosi The Times. W bankach i bankomatach zaczyna brakować gotówki. Rodziny zastawiają kosztowności, aby przeżyć. Hindusi bojaźliwie gromadzą gotówkę.

Nawet tutaj, w USA, dolar słabnie.

"Reszta świata się poprawia, podczas gdy USA zwalnia, a dolar to odzwierciedla" - mówi Mark McCormick, szef strategii walutowej w TD Securities w Ameryce Północnej.

Te same czynniki, które osłabiają oficjalne waluty, mogą mieć odwrotny wpływ na złoto. A w przeciwieństwie do boliwara, rupii i dolara, złotem nie można manipulować w celu dostosowania go do potrzeb borykających się z problemami banków czy gospodarek. Ze względu na jego nieodłączną rzadkość, złoto zawsze będzie wspierane. Ten metal szlachetny utrzymywał swoją siłę nabywczą przez długie okresy czasu i prawdopodobnie będzie ją utrzymywał przez kolejne dekady, jeśli nie stulecia.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, czy gotówka wydaje się być jedynym skutecznym sposobem na przechowywanie bogactwa? Czy jest to klasa aktywów, której można zaufać?

Złoto

to bezpieczna przystań

"Służy jako zabezpieczenie w czasach kryzysów w kraju i za granicą. "

Złoto błyszczy wszędzie tam, gdzie panuje polityczna, gospodarcza lub finansowa niepewność

.

"Podczas kryzysu finansowego w 2008 r. złoto poszybowało do poziomu 869,75 dolarów za uncję" - czytamy w bilansie.

"

5 września 2011 roku cena złota osiągnęła rekord wszech czasów - 1 895 dolarów - w odpowiedzi na obawy, że Stany Zjednoczone nie spłacą swojego długu.

11 września 2001 roku grupa ekstremistów islamskich porwała cztery samoloty i pozostawiła nowojorskie World Trade Center w płonących ruinach

.

Po tych atakach CNN Money podało, że "złoto podrożało o prawie sześć procent, czyli 16 dolarów za uncję

".

W 2011 roku prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke powiedział, że cena złota "odzwierciedla globalną niepewność

".

złoto

Powodem, dla którego ludzie trzymają złoto, jest ochrona przed tym, co nazywamy ryzykiem "ogona", czyli naprawdę, naprawdę złymi wynikami. I w stopniu, w jakim ostatnie kilka lat sprawiło, że ludzie bardziej obawiają się potencjalnego poważnego kryzysu, wtedy mają złoto jako ochronę. "

Złoto reaguje również na wydarzenia poza Stan

ami Zjednoczonymi

.

Kiedy Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku, co zrobiło złoto? Poszybowało w górę. Globalny popyt na złoto był na najwyższym poziomie od 2013 roku" - donosi The Guardian.

Za granicą i w kraju, nie bez powodu złoto jest znane jako bezpieczna przystań, standard bogactwa i zabezpieczenie przed katastrofą. Raz po raz udowadniało, że jest schronieniem dla wymagających posiadaczy bogactwa w czasach zawirowań.

Korzyści płynące z posiadania złota nie są tajemnicą

Złoto jest namacalne

"Wielu ludzi kupuje złoto, ponieważ można je trzymać w ręku!"

Dla niektórych ludzi aktywa fizyczne, takie jak nieruchomości i złoto, oferują większy spokój niż aktywa, których nie można dotknąć, takie jak akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. Aktywa materialne oferują unikalne poczucie natychmiastowej satysfakcji osobistej, czyli użyteczności.

Aktywa fizyczne, takie jak sztabki złota i kruszce, mogą nawet reprezentować większą szansę na zwrot niż aktywa niewidoczne.

Nie do przecenienia są również psychologiczne korzyści płynące z posiadania aktywów materialnych. W przeciwieństwie do kont bankowych, giełd, walut cyfrowych, a nawet tożsamości osobistej, złota nie da się zhakować. Nie jest podatne na cyberkradzież, ani nie jest zależne od Internetu.

W przeciwieństwie do tak wielu bilansów i transakcji w dzisiejszym hipercyfrowym świecie, fizyczne złoto jest praktycznie nie do wyśledzenia.

Fizyczne złoto możesz trzymać w dłoni, schować w szafie lub nosić w kieszeni. Od tysięcy lat jest niezawodnym środkiem wymiany i posiada historię, na której możesz polegać. Złoto istnieje w realnym świecie, takim, który możesz zobaczyć i dotknąć.

Złoto jest prywatne

"Fizyczne złoto stanowi alternatywne narzędzie oszczędzania poza tradycyjnym systemem bankowym. "

Nie ma czegoś takiego jak doskonała instytucja, dotyczy to również systemów bankowych. To żadna tajemnica. Banki centralne wiedzą o tym, co może być jednym z powodów, dla których po cichu kupują złoto od prawie dekady, donosi Oficjalne Forum Instytucji Walutowych i Finansowych (OMFIF).

Obecnie "około 20 procent całego wydobytego złota znajduje się w posiadaniu banków centralnych i rządów, z największymi oficjalnymi zasobami w Departamencie Skarbu USA" - pisze MarketWatch.

Czy banki centralne wiedzą coś, czego Ty nie wiesz?

"Gdyby banki centralne naprawdę miały zaufanie do samych siebie, czyli do papierowego pieniądza, pozbyłyby się całego złota ze swoich skarbców, sprzedałyby je po wysokich cenach, a uzyskane w ten sposób środki zamieniłyby na dolary, euro, jeny czy co tam jeszcze" - mówi David Marsh, badacz z OMFIF.

Nawet z miliardami w aktywach, banki różnej wielkości mają za sobą historię bankructw. W USA osiem banków upadło w 2017 r., według danych FDIC. Od października 2000 roku upadły 553 banki.

Złoto jest prywatną formą bogactwa, która jest zarówno przenośna, jak i trwała. Można je prywatnie gromadzić poza tradycyjnymi instytucjami finansowymi, łatwo upłynniać i handlować nim na całym świecie.

Gdy posiadasz fizyczne złoto, nie musisz polegać na żadnym banku, który przechowuje i chroni Twój majątek.

Złoto jest

płynnym aktywem

"Złoto jest przedmiotem obrotu na całym świecie i może być łatwo zamienione na ekwiwalent pieniężny. "

Złoto przekracza bariery

.

Nie ma ojczystego języka, nie ma ograniczeń granicznych i nie ma daty ważności. Możesz kupić złoto w jednym kraju, a następnie sprzedać je w innym. Zatrzymaj je na dwa dni lub 20 lat. Złoto nadal będzie szanowane i rozpoznawane na arenie międzynarodowej. Niewiele walut czy symboli bogactwa ma taką samą transcendencję ekonomiczną. Złoto jest złotem, od Chin po Kanadę, od Rosji po Amerykę Południową.

Według Światowej Rady Złota (WGC), złoto obraca więcej niż wieloma innymi głównymi aktywami finansowymi, w tym niemieckimi obligacjami, brytyjskimi giltsami oraz wszystkimi akcjami Dow Jones i S&P 500.

Wielkość rynku fizycznego złota jest większa niż różnych rynków akcji i obligacji, w tym wielkość rynku głównych globalnych aktywów finansowych, takich jak Kanada, Hang Sang, niemieckie bundy, francuskie OAT, Włochy, FTSE 100 i brytyjskie gilts, dodaje WGC.

Bardziej praktycznie rzecz biorąc, rozważ, jak długo zajęłoby przekształcenie tradycyjnego składnika aktywów w gotówkę. Prawdopodobnie musiałbyś czekać na menedżera funduszu hedgingowego, agenta nieruchomości lub współpracownika bankowego. Proces ten może być czasochłonny i całkowicie poza Twoją kontrolą. Gdy posiadasz złoto, nie musisz czekać na innych ludzi ani na instytucjonalną biurokrację. Złoto daje Ci kontrolę.

Dlaczego to właśnie TY kupisz złoto?

Tak długo, jak ludzie kupują złoto, inni będą pytać: dlaczego? Powód, dla którego Ty kupujesz złoto, może być inny niż powód, dla którego kupuje je Twój sąsiad, a nawet dziadek czy współpracownik! Doradca ds. konta U.S. Money Account Executive może pomóc Ci zobaczyć, jak fizyczne złoto może wpasować się w Twoje plany finansowe.