Złoto inwestycyjne

Dlaczego banki centralne kupują złoto?

Banki centralne na całym świecie po cichu kupowały złoto przez prawie dekadę, donosi Oficjalne Forum Instytucji Monetarnych i Finansowych (OMFIF), i były nabywcami netto każdego roku od 2008 roku. Ich popyt na złoto skoczył z mniej niż dwóch procent całkowitego światowego popytu w 2010 roku, do 14 procent w 2014 roku, dodaje Światowa Rada Złota (WGC).

Obecnie "około 20 procent całego wydobytego złota jest w posiadaniu banków centralnych i rządów, z największymi oficjalnymi zasobami w amerykańskim Ministerstwie Skarbu" - pisze MarketWatch.

Banki centralne najwyraźniej coraz bardziej cenią sobie fizyczne złoto, ale dlaczego? I jak długo jeszcze złota będzie wystarczająco dużo? Aby się tego dowiedzieć i dowiedzieć się, jak możesz zastosować te same zasady do swojego portfela finansowego, podążaj za tymi informacjami.

Fast Fact: Co to jest bank centralny?

Bank centralny zarządza podażą pieniądza w danym kraju i jest odpowiedzialny za promowanie stabilności systemu finansowego i gospodarczego danego kraju. Nadzoruje on system bankowości komercyjnej, drukuje walutę krajową i posiada władzę zwiększania lub zmniejszania ilości pieniądza papierowego, który zasila gospodarkę danego kraju.

Niemal każdy kraj na świecie ma bank centralny. Do głównych banków centralnych w gospodarce światowej należą: Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Bank Japonii, Narodowy Bank Szwajcarii, Bank Rezerw Australii i Bank Rezerw Nowej Zelandii.

Dlaczego banki centralne kupują złoto#1

: Kupują złoto, by zarządzać ryzykiem i promować stabilnośćJednym

z podstawowych obowiązków banków centralnych jest promowanie stabilności systemu finansowego danego kraju. W tym celu podejmują one różne środki, by zapewnić, że gospodarka kraju nie pójdzie w rozsypkę, gdy rynki zawiodą.

Jednym z takich środków zapobiegawczych jest dywersyfikacja, taktyka zmniejszania ryzyka, która polega na budowaniu portfela składającego się ze zdrowej mieszanki aktywów, które zmieniają się w różny sposób. W przypadku osłabienia jednego z aktywów, pozostałe mogą pozostać silne i odwrotnie.

Dywersyfikując swoje rezerwy poprzez złoto, banki centralne mogą być lepiej przygotowane do wspierania instytucji gospodarczych swojego kraju w burzliwych czasach. Czynniki stojące za popytem i podażą złota są w dużej mierze niezależne od innych tradycyjnych aktywów rezerwowych (takich jak waluty, papiery wartościowe i obligacje), a czasem nawet im przeciwstawne, co sprawia, że fizyczne złoto jest skutecznym czynnikiem dywersyfikującym portfele banków centralnych.

A jak jest z Tobą?

Ty również możesz skorzystać z tego samego rodzaju strategii dywersyfikacji aktywów, co bank danego kraju. Nie musi to być ani skomplikowane, ani kosztowne, by zacząć. Pomyśl o dywersyfikacji jak o przygotowaniu zdrowego obiadu: im więcej grup i kolorów żywności na Twoim talerzu, tym więcej składników odżywczych spożywasz, tym zdrowszy się stajesz i tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Im większa różnorodność aktywów w Twoim portfelu, w tym złota, tym silniejszy i zdrowszy może być Twój portfel!

#2: Kupują złoto, by zabezpieczyć się przed spadkiem

wartości

dolaraBanki

centralne

kupują złoto także po to, by zdywersyfikować swoją pozycję od dolara amerykańskiego, a w szczególności od aktywów denominowanych w dolarach, ponieważ złoto historycznie wykazuje ujemną korelację z dolarem - zauważa WGC

złoto

Ta cecha sprawia, że złoto jest skutecznym zabezpieczeniem przed przyszłą słabością dolara, co jest bardzo prawdopodobne pod rządami prezydenta Donalda Trumpa. W styczniu dolar spadł "do najniższego poziomu od miesiąca" po tym, jak Trump jedynie zasugerował, że opowiada się za słabszym dolarem.

W kwietniu prezydent ponownie poruszył rynkami, gdy ostrzegł, że dolar "staje się zbyt silny". Po fakcie, jego "słowa spowodowały gwałtowny spadek wartości dolara w stosunku do zagranicznych walut" - donosi USA Today.

Poprzez dywersyfikację od dolara amerykańskiego, udziały banków centralnych są mniej podatne na osłabienie przez spadki waluty, które mogłyby zagrozić ich zdolności do wspierania gospodarki narodowej.

A co z Tobą?

Te same spadki kursu dolara mogą zagrozić także Twoim oszczędnościom i emeryturze, utrudniając Ci utrzymanie dotychczasowego stylu życia i zaspokojenie przyszłych potrzeb finansowych. Podobnie jak banki centralne, możesz wykorzystać złoto do zdywersyfikowania aktywów dolarowych i lepiej chronić styl życia, który kochasz, majątek, na który ciężko pracowałeś, a nawet swoje marzenia o emeryturze.

#3: Kupują złoto jako zabezpieczenie

przed

inflacjąBanki

centralne

są zaangażowane w pewną równowagę. Z jednej strony, mogą stymulować gospodarkę, by zachęcić ją do wzrostu. Z drugiej strony, mogą nadmiernie stymulować gospodarkę i wywołać gwałtowną inflację - wystarczy spojrzeć na kryzys walutowy w Indiach i Wenezueli.

Banki centralne muszą również chronić się przed nieznanym. Wiele może się zmienić w czasie, gdy polityka monetarna przeniknie przez gospodarkę i do codziennego życia ludzi, a rezultat może zaskoczyć bank centralny tak samo, jak każdego innego.

Dlatego też banki centralne kupują złoto, by chronić siebie i siłę nabywczą swojej waluty na wypadek inflacji, zauważa Rynek, inflacji, którą bank mógł wywołać w pierwszej kolejności.

W swoich prognozach na rok 2017, firma doradztwa finansowego Charles Schwab przesunęła inflację na listę obaw "z przodu palnika" i zepchnęła deflację na "tył palnika". Podobnie, protokoły z posiedzeń Rezerwy Federalnej opublikowane w styczniu ujawniają, że decydenci polityczni zgadzają się - inflacja jest realnym ryzykiem w przypadku planów Trumpa dotyczących stymulacji fiskalnej.

A jak jest u Was?

Czy niektóre banki centralne zwiększają swoje rezerwy złota, ponieważ obawiają się szkodliwego poziomu inflacji? I co taka inflacja może oznaczać dla Twojego portfela, a nawet Twoich miesięcznych dochodów i wydatków?

"

Niewielka alokacja w metale szlachetne może ochronić siłę nabywczą Twoich oszczędności i zabezpieczyć Twój ogólny majątek" - radzi Kiplinger.

 

"Istnieje wiele dowodów na poparcie teorii 'podążania za bankami centralnymi', jeśli chodzi o złoto" - pisze dziennikarz biznesowy Tim Treadgold. Choć Twój osobisty portfel może nie być tak masywny jak portfel banku centralnego, jest równie ważny. Zapisz się, by otrzymać bezpłatny zestaw informacji o złocie od U.S. Money Reserve i już dziś dowiedz się więcej o budowaniu zdrowszej przyszłości finansowej poprzez dywersyfikację!

#4: Kupują złoto, bo są niepewne

"Gdyby banki centralne naprawdę miały zaufanie do siebie, czyli do papierowego pieniądza, pozbyłyby się całego złota ze swoich skarbców, sprzedałyby je po wysokich cenach, a uzyskane w ten sposób środki zamieniłyby na dolary, euro, jeny czy co

tam jeszcze.

Zamiast tego trzymają się kurczowo [złota] jako czegoś, co pozwoli im przetrwać, jeśli sprawy naprawdę pójdą w dół" - mówi David Marsh, badacz z OMFIF.

Zamiast tego, światowe banki centralne są obecnie zaangażowane w najdłuższy okres skupu złota od czasu ożywienia gospodarczego po II wojnie światowej w latach 1950-65, donosi OMFIF. Dokładne katalizatory pozostają niejasne, podobnie jak czas trwania tego szału kupowania. Nie wiadomo, jak dużo banki mogą kupić w 2017 roku, biorąc pod uwagę finansową i polityczną niepewność, z jaką boryka się obecnie gospodarka międzynarodowa.

A co z Tobą?

Może nadejść czas, kiedy każdy będzie chciał zamienić swoje papierowe pieniądze na fizyczne złoto. Czy wystarczy złota dla wszystkich? Do czego mogą przygotowywać się banki centralne, o czym możesz nie wiedzieć? Nieokiełznaną inflację? Rozgrzany do czerwoności rynek akcji, który szykuje się do spalenia?