Złoto inwestycyjne

Czy złoto nadaje się do recyklingu?

Ponieważ zniszczenie złota jest prawie niemożliwe, większość wydobytego metalu szlachetnego pozostaje w jakiejś formie w obiegu, a znaczna jego część jest stale poddawana recyklingowi. Jak to się dzieje i jak złoto z odzysku jest wykorzystywane?

Dlaczego złoto musi być poddawane recyklingowi?

Skorupa ziemska zawiera skończoną ilość złota. Chociaż wciąż jest tam trochę żółtego metalu do wydobycia, odkrycia kopalni złota spadły na przestrzeni lat. Niektórzy analitycy uważają, że światowa podaż niewydobytego złota może się wyczerpać w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Dlatego "stare" złoto musi zostać poddane recyklingowi, aby zaspokoić obecny popyt na ten metal.

Recykling złota jest nie tylko praktyczny, ale także przyjazny dla środowiska.

"Złoto może być najbardziej konsekwentnie poddawane recyklingowi spośród wszystkich materiałów.... Złoto jest wystarczająco [pożądane], aby być konsekwentnie poddawane recyklingowi od czasu jego odkrycia" - podaje organizacja Alliance for Responsible Mining.

W 2019 r. roczna podaż złota wzrosła o 2% w stosunku do roku poprzedniego, przy czym znaczna część tego wzrostu została wytworzona w wyniku recyklingu, a nie wydobycia - podaje World Gold Council. Dla roku, recykling złota wzrósł o 11% w 2019 roku w porównaniu z 2018.

Co następuje trzy wspólne źródła złota nadającego się do recyklingu.

Biżuteria

Większość złota pochodzącego z recyklingu - około 90% - pochodzi z biżuterii, według World Gold Council. Złoto może być poddane recyklingowi ze starej, wyblakłej lub niechcianej biżuterii.

Sciencing.com wyjaśnia, że pierwszym krokiem w recyklingu złota biżuteria obejmuje sortowanie czystości złota (K), z 24 karatów jest najczystszy. Różne metody mogą być stosowane do wykrywania czystości złota w kawałek biżuterii jak naszyjnik lub pary kolczyków.

Gdy czystość jest określona, biżuteria jest topiona w temperaturze ponad 1900 stopni Fahrenheita, a następnie wlewana do sztabek w oparciu o czystość złota. Lub jest dalej przetwarzane w celu wyeliminowania zanieczyszczeń. Ten krok jest znany jako wytapianie.

Przy okazji, złoto emitowane przez rząd, takie jak złote monety sprzedawane przez U.S. Money Reserve, jest jedną z najczystszych dostępnych form złota.

W dzisiejszych czasach wielu projektantów i sprzedawców biżuterii promuje wyroby wykonane ze złota pochodzącego z recyklingu.

"Recykling złota ma wiele intuicyjnego sensu. Złoto może być poddane recyklingowi bez pogorszenia jakości, więc złoto wydobyte wieki temu jest tak samo dobre jak nowe. Może być poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane bez potrzeby wydobywania go na nowo" - wyjaśnia GreenBiz.com.

Elektronika

Elektronika, której używamy na co dzień, może być bogatym źródłem złota nadającego się do recyklingu. Obejmuje to telefony komórkowe i komputery, jak również elektroniczne komponenty samochodów, jak podaje Gold.info. Styki elektryczne w tych produktach, takie jak płytki drukowane komputerów, zawierają niewielką ilość złota. Połącz te małe ilości, a ilość złota jest oszałamiająca. Na przykład, w jednej tonie telefonów komórkowych jest 80 razy więcej złota niż w kopalni złota - mówi Federico Magalini, ekspert od odpadów elektronicznych.

Jednak trudno jest wydobyć złoto z tych urządzeń elektronicznych, ponieważ jest ono osadzone w plastikowej lub metalowej obudowie i może stanowić tylko 2% wagi produktu.

Po usunięciu kawałków zawierających metal szlachetny, proces ekstrakcji może rozpocząć się od chemicznego usuwania lub od stopienia metalowych części, schłodzenia ich, a następnie zmielenia, jak podaje Gold.info.

Prace dentystyczne

Odrzucone wypełnienia, mosty i formy odlewnicze, które zawierają złoto, mogą być zbierane przez dentystów i wysyłane do firm zajmujących się recyklingiem - donosi Gold.info. Czystość złota dentystycznego wynosi zazwyczaj 16 karatów, jak podaje serwis. Jest ono jednak trudniejsze do recyklingu niż biżuteria, ponieważ może zawierać niemetaliczne elementy, takie jak porcelana czy szkliwo zębów.

Recykler może jednak oddzielić złoto od elementów niemetalicznych, a pozostałe złoto może być uformowane w sztabki lub jeszcze bardziej rafinowane - podaje Gold.info.

Przyszłość recyklingu złotaPod

wieloma względami recykling złota jest lepszy dla naszej planety i dla Ciebie.

Jak zauważa World Gold Council, "roczny popyt na złoto wymaga więcej złota niż się go wydobywa, a niedobór jest uzupełniany dzięki recyklingowi. "

Bez recyklingu złota jest szansa, że nie starczyłoby go dla wszystkich.

Czytaj dalej na: http://zlote-sztabki.pl