Złoto inwestycyjne

Czy miliarderzy kupują złoto? Możesz się założyć.

Jeffrey Gundlach. Naguib Sawiris. Paul Tudor Jones. Sam Zell. Ray Dalio. Lord Jacob Rothschild. Wszyscy oni są miliarderami, którzy wierzą w moc złota, ale z różnych powodów. Niektórzy kupują złoto dla dywersyfikacji portfela. Inni kupują złoto jako sposób na zachowanie bogactwa.

Czego możesz się nauczyć od tych miliarderów? Podążaj za nimi, by dowiedzieć się, dlaczego kupują złoto - i dlaczego Ty również możesz chcieć to zrobić.

6 miliarderów, którzy kupują złoto

Jeffrey Gundlach

Kupuje złoto jako zabezpieczenie

Gundlach, zarządzający pieniędzmi nazywany "Królem Obligacji", postrzega złoto jako zabezpieczenie przed tym, co postrzega jako słabnącego dolara amerykańskiego. Wartość netto Gundlacha szacuje się na 2,1 miliarda dolarów.

"Kocham złoto. Posiadam złoto od czasu, gdy jego wartość handlowa wynosiła 300 dolarów" - powiedział Gundlach w maju 2019 roku.

Pod koniec sierpnia 2019 roku cena złota oscylowała wokół 1 500 dolarów za uncję. To wzrost o 400 procent od czasu, gdy Gundlach po raz pierwszy kupił złoto.

Naguib Sawiris

Kupuje złoto jako środek ochrony przed kryzysem

Sawiris, egipski miliarder wart około 2,9 miliarda dolarów, umieścił połowę swojego majątku netto w złocie w połowie 2018 roku, starając się chronić się przed potencjalnym krachem na giełdzie i wykorzystać potencjalny wzrost wartości złota.

Ludzie "mają tendencję do przechodzenia do złota podczas kryzysu, a my jesteśmy teraz pełni kryzysów" - powiedział Sawiris w kwietniu 2018 r. "Spójrz na Bliski Wschód i resztę świata".

Paul Tudor Jones

Kupuje złoto jako antidotum na akcje

Jones, menedżer funduszu hedgingowego, którego wartość netto szacuje się na 5,1 miliarda dolarów, twierdzi, że złoto "będzie antidotum dla ludzi z portfelami akcji" w obliczu obaw o globalne spowolnienie gospodarcze, w tym realną możliwość recesji w USA w przyszłości.

Złoto "ma wszystko, co idzie za nim w świecie, w którym stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych potencjalnie zmierzają do zera" - powiedział Jones agencji Bloomberg w czerwcu 2019 roku.

Sam Zell

Kupuje złoto jako zabezpieczenie

Zell, 77-letni tytan nieruchomości, którego wartość netto szacuje się na 5,5 miliarda dolarów, powiedział serwisowi informacyjnemu Bloomberg w styczniu 2019 r., że po raz pierwszy w życiu kupił złoto jako "dobry hedging". Chociaż Zell nie przytoczył rodzaju zabezpieczenia, złoto jest powszechnie znane jako zabezpieczenie przed inflacją, deprecjacją walut i słabymi wynikami różnych innych rodzajów aktywów.

Ray Dalio

Kupuje złoto jako przechowalnię bogactwa i dywersyfikację

Kiedy ktoś o wartości netto 18,7 miliarda dolarów chwali siłę złota, warto zwrócić na to uwagę. Dalio, założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego, uważa, że złoto jest atrakcyjne jako magazyn bogactwa i środek dywersyfikacji portfela.

W poście z lipca 2019 roku na LinkedIn, Dalio przedstawił argumenty za złotem.

"Jednym z czynników przechylających szalę w stronę złota jest to, że zbyt wiele innych typów aktywów jest nękanych przez niskie zwroty" - napisał Dalio.

Złoto jako takie, jego zdaniem, błyszczy, ponieważ radzi sobie dobrze, gdy waluta ulega deprecjacji i gdy zaogniają się konflikty krajowe i międzynarodowe.

"Z drugiej strony," napisał Dalio, "lepiej zbilansowany portfel, który zawiera złoto, może zmniejszyć ryzyko i zwiększyć zyski". Jego zdaniem dobrze zdywersyfikowany portfel powinien zawierać przyzwoity udział złota.

Lord Jacob Rothschild

Kupuje złoto, aby pomóc zachować pokoleniowe bogactwo

Wartość netto Lorda Jacoba Rothschilda, brytyjskiego bankiera, oraz reszty dynastii Rothschildów jest głównym źródłem spekulacji. Jednak on i jego klan są z łatwością warci miliardy dolarów.

Złoto reprezentuje część bogactwa Lorda Jakuba. Faworyzuje on złoto jako metodę pokoleniowej ochrony kapitału oraz jako magazyn bogactwa.

W 2016 r. Lord Jacob ogłosił, że rodzina Rothschildów porzuca dolara amerykańskiego i zastępuje go innymi walutami, a także złotem. Zmiany w rentowności i polityce monetarnej spowodowały tę zmianę.

Łatwo jest zrozumieć, dlaczego złoto podoba się rodzinie Rothschildów. Rothschildowie są zaangażowani w wydobycie, rafinację i handel złotem od początku XIX wieku.

"Historia handlu złotem byłaby niekompletna bez Rothschildów" - czytamy w historii rodziny - "a historia Rothschildów byłaby zupełnie inna bez złota".