Złoto inwestycyjne

Co każdy Amerykanin powinien wiedzieć o długu publicznym

Dług publiczny Stanów Zjednoczonych przekroczył niedawno 28 bilionów dolarów. Niektórzy analitycy, jak na przykład z Foundation for Economic Education, twierdzą, że naród znajduje się na "niezbadanym terytorium zadłużenia" - i "to powinno nas martwić". Inni twierdzą, że tak naprawdę nikt nie wie, "ile długu to za dużo" i że "zadłużanie się może być dobrą inwestycją dla kraju", w zależności od tego, jak wydawane są pieniądze.

Czy więc dług publiczny to duży problem, czy nic wielkiego? Zapoznaj się z faktami, które pozwolą Ci zrozumieć, jak dług publiczny wpływa na planowanie Twojej przyszłości finansowej.

Czym jest dług publiczny?

Dług publiczny nie różni się od Twojego własnego zadłużenia. Kiedy wydajesz więcej niż bierzesz, gromadzisz dług. To samo dotyczy rządu federalnego. Gdy wydaje on więcej, niż otrzymuje, rząd federalny akumuluje dług. Ustawodawcy federalni, urzędnicy federalni i inni mówią o długu rządu jako o długu narodowym.

Jak zauważa "The Balance", zegar zadłużenia jest fizyczną reprezentacją długu, która "pokazuje, ile rząd Stanów Zjednoczonych jest winien swoim obywatelom, innym krajom i sobie samemu". Znajduje się on w Nowym Jorku, ale można go również zobaczyć online na stronie USDebtClock.org.

Dług publiczny przekroczył ostatnio 28 bilionów dolarów i nadal rośnie. Fundacja Petera G. Petersona przypisuje ten wzrost takim czynnikom, jak cztery pakiety stymulacyjne, starzenie się pokolenia wyżu demograficznego, wzrost kosztów opieki zdrowotnej i niezrównoważony kodeks podatkowy.

Przyglądając się wydatkom federalnym, należy zwrócić uwagę na różnicę między "długiem" a "deficytem". Deficyt to "roczna różnica między wydatkami a dochodami państwa", jak wyjaśnia Fundacja Petera G. Petersona. Gdy rząd wydaje więcej niż otrzymuje, ma deficyt. Cały ten deficyt (minus nadwyżki) składa się na zadłużenie.

W roku budżetowym 2020 wydatki federalne wyniosły 6,55 biliona dolarów, podczas gdy dochody federalne wyniosły 3,42 biliona dolarów. To luka, czyli deficyt, wynoszący ponad 3 biliony dolarów.

Powołując się na Brandona Bolena, adiunkta ekonomii w Mississippi College, stacja telewizyjna WLBT w Jackson w stanie Mississippi podała, że dług publiczny "jest poważnym problemem, który został tylko zaogniony przez koronawirusa z powodu bilionów dolarów, które kraj wydał na pakiety pomocowe".

Najszybciej rosnącą częścią długu publicznego nie jest właściwie sam dług, ale jego odsetki

.

Jak zauważa Fundacja Petersona, każdego dnia rząd federalny płaci 1 miliard dolarów odsetek od długu publicznego.

Ile wynosił wcześniej dług publiczny?

Zegar długu narodowego niedawno po raz pierwszy przekroczył 28 bilionów dolarów. Innymi słowy, dług publiczny nigdy nie był wyższy i nadal rośnie. Mimo to dług publiczny doskwierał nam od dziesięcioleci.

Na przykład w 2011 roku dług publiczny wynosił 14,8 biliona dolarów. Dziesięć lat wcześniej, w 2001 roku, wynosił 5,8 biliona dolarów. Aby wejść w erę długu publicznego sprzed biliona dolarów, musimy cofnąć kalendarz do roku 1981. W tym roku dług wynosił 998 miliardów dolarów. W 1941 roku, w którym Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, dług publiczny wynosił znacznie mniej: 49 miliardów dolarów.

Dokąd zmierza dług publiczny?

Niestety, przewiduje się, że dług publiczny będzie stale wzrastał. Przewiduje się, że w 2023 roku dług przekroczy granicę 30 bilionów dolarów. A do 2031 roku, według prognoz, zbliży się do 40 bilionów dolarów.

Patrząc na to z innej strony, przewiduje się, że do końca 2021 roku dług federalny wyniesie 102% produktu krajowego brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych. PKB jest ważnym barometrem kondycji gospodarczej kraju. W opublikowanym w marcu raporcie Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) przewidywało, że do 2051 roku dług publiczny może wzrosnąć do 202% PKB, czyli niemal dwukrotnie więcej niż obecnie.

"Nawet jeśli warunki gospodarcze byłyby bardziej sprzyjające, niż to obecnie przewiduje CBO, dług w 2051 roku byłby prawdopodobnie znacznie wyższy niż obecnie" - ostrzega CBO.

Dlaczego warto zwracać uwagę na dług publiczny?

Jednym z aspektów długu publicznego, który przyciąga uwagę ludzi, jest fakt, że osoby w średnim wieku i starsze przekazują bieżące zadłużenie swoim dzieciom i wnukom. Każdy dolar, który dziś jest przeznaczany na spłatę długu publicznego, może odjąć przyszłym pokoleniom środki na budowanie lepszego narodu - i lepszego życia dla nich samych.

"Dziecko urodzone dziś w Stanach Zjednoczonych natychmiast odziedziczy prawie 50 000 dolarów długu narodowego. Choć długu tego nigdy nie trzeba będzie dosłownie spłacić, to jednak wiąże się on z kosztami" - zauważa Komitet na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego (Committee for a Responsible Federal Budget).

Co więcej, rosnący dług publiczny może przyczynić się do spowolnienia wzrostu dochodów i może spowodować wzrost stóp procentowych, a także inne skutki - dodaje Komitet.

Dla konsumentów wyższe stopy procentowe mogą oznaczać wyższe koszty zaciągania pożyczek - na przykład kredytów hipotecznych, samochodowych, kart kredytowych i kredytów studenckich.

Dług publiczny ma również związek z ceną złota. W zeszłym roku Tom Winmill, zarządzający portfelem w Midas Fund, powiedział Kitco News, że inflacja jest najprostszym sposobem radzenia sobie z długiem krajowym. Poza inflacją, jedyne inne możliwości, jakie ma rząd, by poradzić sobie z ogromnym zadłużeniem, to opodatkowanie, wzrost lub niewywiązanie się z zobowiązań.

Jeśli inflacja wzrośnie, złoto "będzie nadal błyszczeć jako alternatywne aktywo do ochrony bogactwa" - zauważa Kitco.

Ponieważ dług publiczny nadal rośnie, złoto może być postrzegane jako zabezpieczenie przed niestabilną sytuacją gospodarczą i ważne narzędzie dywersyfikacji portfela.

Wiedza finansowa i siła finansowa idą w parze.

Przejdź

do Resource Library i pobierz darmowe raporty specjalne na temat długu narodowego i innych palących kwestii.

dług narodowyShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postyA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu warto spróbować czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do
wyboru
dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o
pomoc2021-08-11Moc kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11