Złoto inwestycyjne

Aktywa, które możesz przeoczyć

Znane w historii jako symbole bogactwa i powszechnie polecane przez ekspertów jako zabezpieczenie przed zmiennością, metale szlachetne stanowią kluczowy składnik portfela wielu osób.

Dla wielu osób oznacza to zazwyczaj złoto lub srebro. Po niedawnej rekordowej hossie złoto i srebro znalazły się w centrum uwagi wielu mediów.

Nie są to jednak jedyne metale, które zalicza się do kategorii "metali szlachetnych". Wiele osób może przeoczyć, że są to platyna i pallad. Podobnie jak złoto, pallad również odnotował nowe rekordowe poziomy w 2020 roku, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczył granicę 2000 dolarów. Jego droga w górę rozpoczęła się jednak kilka lat temu.

Pięć lat temu pallad kosztował 618 dolarów za uncję. Ostatnio jego cena wynosiła 2 127 USD za uncję.

W ciągu ostatnich kilku lat cena palladu systematycznie rosła. Jak podaje CNBC, tylko w 2019 r. cena palladu wzrosła o 54%. Wzrost ten był spowodowany popytem na pallad wykorzystywany w katalizatorach samochodowych w UE i Chinach, a także ograniczeniem podaży, ponieważ już i tak ograniczone źródła w RPA i Rosji napotkały trudności. Te dwie siły - ograniczona podaż i wysoki popyt - spowodowały gwałtowny wzrost cen tego metalu.

Jest jeszcze platyna. Na platynę, podobnie jak na pallad, istnieje zapotrzebowanie w przemyśle i produkcji, w tym w przemyśle samochodowym. Niedawna pandemia spowolniła popyt produkcyjny i przemysłowy na oba te metale. Nie spowodowało to jednak spadku popytu na te metale. W rzeczywistości może się to okazać korzystne dla tych, którzy myślą o zakupie palladu lub platyny.

Obecne spowolnienie w produkcji samochodów stanowi doskonałą okazję do kupna tych metali szlachetnych.

Wraz z ożywieniem globalnej produkcji w kolejnych latach zapotrzebowanie na te metale może wzrosnąć, potencjalnie powodując dalszy wzrost cen tych metali, co sprawia, że jest to idealny moment na dodanie ich do portfeli. Z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez agencję Reuters wynika, że wielu inwestorów uważa, że zarówno pallad, jak i platyna odnotują przyspieszony wzrost w 2021 r., po tym jak ponownie wzrośnie produkcja samochodów.

Jeśli cena palladu wejdzie na wysokie obroty wraz z globalnym ożywieniem gospodarczym, pallad może być doskonałym dodatkiem do portfela metali szlachetnych w celu "zabezpieczenia przed ryzykiem".

Szkoda, że oba te metale umknęły uwadze wielu osób, które budują swój rodzinny majątek, ponieważ pallad i platyna mogłyby stanowić doskonałe dodatki do ich portfeli. Zastanawiając się nad tym, czego użyć do zabezpieczenia swojego portfela, nie należy pomijać palladu.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsNowe tysiąclecie amerykańskiego zadłużenia2021-09-02W kwestii
złota, działaj - nie reaguj.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11