Poradnik

Złote sztabki czy monety - oto jest pytanie

Złoto w sztabkach

Sztabek na rynku znajdziemy naprawdę bardzo wiele. Obecnie około 60 mennic zajmujących się produkcją złotych sztabek posiada już akredytację LBMA. Kolejnych 50 będzie zrzeszonych w organizacjach krajowych czy giełdach towarowych.

Inwestycje w złote sztabki - zalety i wady

Mając duży wybór sztabek warto koncentrować się na najbardziej znanych mennicach.

Zalety

Największa zaleta złotych sztabek to duża płynność oraz niższe ceny niż w przypadku monet. Za sztabkę, która waży około 100 gram zapłacimy mniej około 1,5% niż za monetę jednouncjową. Jeśli będziemy chcieli sztabkę sprzedać to strata też będzie mniejsza niż w przypadku monet.

Wady

Wadą sztabek będzie problem z ich zabezpieczeniem, sztabki kupuje się albo w czystej formie samego złota albo w bezpiecznym opakowaniu z certyfikatem. Niektórzy próbują podrabiać złoto wolframem, który ma podobna wagę. Co jakiś czas pojawiają się sztabki, gdzie mamy nawiercenie i środek wypełniony tym materiałem, tak kupuje się zamiast 100 gram złota tylko 40 gram, a reszta to dodatek bez wartości.

Certyfikat na złoto

Wiarygodność sztabki złota

Jeśli chcemy swoją sztabkę sprzedać to tak naprawdę diler chętnie ją odkupi, ale my na tym nie zyskamy, lepszy jest sprzedaż dla osoby trzeciej. Ona jednak nie ma takiej możliwości porównania produktu, dlatego właśnie stosowny certyfikat może być ważny, jak chcemy uzyskać dobrą cenę.

Certyfikat to podstawa!

W ocenie inwestorów szczególnie mniej doświadczonych najlepszym zabezpieczeniem i gwarancją autentyczności będą próżniowe opakowania.

CombiBary czyli złoto w kawałkach czekolady

By pokonać problem ewentualnych podróbek zaczęły się pojawiać popularne czekoladki ze złota, które sprawiają, że za jednym razem kupuje się 50 gram złota.

Złote monety inwestycyjne

Na rynku ilość dostępnych monet jest ogromna. Najmniejsze są od 1/10 oz. Waga największych to nawet kilogram.

Które monety wybrać?

Jeśli ktoś chce inwestować w monety to wydaje się, że najlepsza opcją będą właśnie te ważące 1 oz. Do wyboru jest wiele ciekawych propozycji, można mówić o setkach takich monet bulionowych rozpoznawalnych na całym świecie. Do wyboru obecnie mamy między innymi takie propozycje jak:

- Krugerrany z RPA

- Liście Klonowe z Kanady

- Australijskie Kangury czy Koala

- Wiedeńskie Filharmoniki

- Amerykańskie Orły

W sprzedaży są także inne monety, ale te które tutaj zostały wskazane są najbardziej popularne, dlatego jeśli kupimy inne może być problem z odsprzedażą, dlatego lepiej wybrać te bardzo popularne i doskonale na rynku znane.