Numizmatyka

Złoto nie jedno ma imię. Numizmaty, monety bulionowe, kolekcjonerskie, wyroby jubilerskie

Można się zastanowić po co tak naprawdę inwestuje się w złoto. W zależności od odpowiedzi mamy różne rozwiązania. Zależnie czy chcemy iść w kierunku długotrwałej czy krótkiej inwestycji.

Złoto fizyczne

Ten wpis tutaj przedstawiony raczej kieruje się ku opcjom długoterminowym, albowiem chcemy mówić o złocie fizycznym, a więc czymś co będziemy mieli w ręku, nie będzie miało tylko formy wirtualnej.

Mamy do dyspozycji:

– złotą biżuterię;

– numizmaty i monety kolekcjonerskie;

– sztabki i tzw. monety bulionowe

Biżuteria, monety kolekcjonerskie i numizmaty

Jest to coś dla ekspertów i pasjonatów, osób, które znają się na tym bardzo dobrze. To jednak raczej nie inwestycja, ponieważ cena kruszcu zależy od wielu czynników nie tylko od wartości złota.

Metale szlachetne - podstawy

Jeśli ktoś w ogóle nie miał styczności z rynkiem metali szlachetnych powinien w ogóle wiedzieć o co tak naprawdę wchodzi. Jeśli chodzi o wagę podaje się ją w uncjach trojańskich. Jeśli chcecie poznać wartości wygląda to następująco:

Oz - Uncje trojańskie

1 oz. = 31,1035 gram

1/2 oz. = 15,5518 gram

1/10 oz. = 3,1104

1/20 oz. = 1,5552

Natomiast zawartość czystego złota w produkcie oznacza się poprzez karaty albo próbę. Jeden karat oznacza 1/24 stopu to złoto. Jeśli mamy 24 karaty dostajemy czyste złoto. Opis prób:

Zalety inwestycji w złoto

KARATY - PRÓBA - % CZYSTEGO ZŁOTA

24 - 999,9 - 99,99%

23 - 958 - 95,80%

22 - 916 - 91,60%

18 - 750 - 75,00%

14 - 583 - 58,30%

12 - 500 - 50,00%

Zakup, kierunek korzystna sprzedaż

Jeśli chcemy kupować złoto nasza myśl powinna iść w kierunku tego co potem z takim złotem będzie się działo, dlatego naszym kierunkiem powinno być szukanie ewentualnego możliwego zbycia takiego właśnie produktu.

Ile kosztuje złoto za gram?

W sklepach jubilerskich czy lombardach dokonuje się klasyfikacji w ramach ceny za jeden gram i postać nie ma większego znaczenia. Jeśli chodzi o profesjonalnego dealera to już różnica będzie bardzo widoczna, zwraca on uwagę na to w jakiej formie zostało przyniesione złoto, w tym zakresie będzie je również oceniał.

Co jest bardziej opłacalne? Monety czy sztabki?

Trudno jednoznacznie to powiedzieć, ale zasadniczo przy takiej samej wadze najczęściej bulionowe monety okazują się być droższe niż sztabki. Niezależnie od tego w jakiej formie mamy złoto na pewno trzeba o nie dbać, ponieważ wszelkie uszkodzenia na powierzchni będą podstawą do obniżenia ceny przez kupującego.

Jak przechowywać złoto?

Oczywiście w specjalnych opakowaniach, plastikowych kapslach menniczych. Przechowując monety wszystkie razem na pewno dostaniemy za nie zdecydowanie mniej po latach niż byśmy chcieli.