Warto będzie zastanowić się dlaczego w ogóle chcemy inwestować w złoto. W zależności od odpowiedzi będzie można szukać różnych rozwiązań. Jeśli chcemy spekulować w oparciu na krótki termin to będzie dobrze postawić na takie instrumenty finansowe jak:
- ETF-y, które oddają zmiany cen złota
- fundusze inwestycyjne, które kupują złota albo spółki z sektora metali
- kontrakty terminowe
- akcje firm, które wydobywają złoto.
Złoto fizyczne
To forma płynna, która jest łatwo zbywalna, jednak niewiele ma wspólnego z tym co większość z nas rozumie pod pojęciem kupowania złota. Można zarobić na ruchu cen, lecz są to zwykłe zdematerializowane instrumenty finansowe. To o czym mówimy dotyczy złota fizycznego a więc takiego, które ma formę materialną.. można tutaj mówić o takich elementach jak złota biżuteria, numizmaty, sztabki oraz monety bulionowe.
Biżuteria, monety kolekcjonerskie i numizmaty
To coś dla ekspertów czy pasjonatów, którzy dobrze znają się na tej sprawie. Nie jest to bowiem inwestycja w złoto. Cena kruszcu to akurat tutaj sprawa wtórna a wartość będzie uzależniona od innych czynników. Jeśli ktoś się na tym nie zna to powinien wybrać sztabki lokacyjne oraz monety. Dla takich osób początkujących wydaje się, że kupowanie niewielkiej ilości złota będzie najlepsze, ponieważ wtedy będzie można w trudnej sytuacji szybko z tego skorzystać. Jeśli z taką pokaźną kolekcja udamy się do punktu skupu będzie można zobaczyć wiele ciekawych reakcji pracowników, którym na nasza kolekcję aż mogą zaświecić się oczy. Jeśli ktoś będzie miał dla siebie taką kolekcję może oczekiwać, że nie będzie takiej sytuacji, że zaskoczą go problemy finansowe, ponieważ na każdą taką sytuację będzie można raczej sprawnie zareagować.
Metale szlachetne – podstawy
Jeśli chcemy ułatwić sobie czytanie powinniśmy przede wszystkim zacząć od tego jak ten rynek funkcjonuje. Podstawowa sprawa to określenie o co tak naprawdę chodzi, jeśli mówimy o uncjach, karatach i próbach. Ilość złota w sztabce podawana będzie nam najczęściej uncjami trojańskimi, które określa się skrótem oz. Jedna uncja będzie to mniej więcej 31,1 grama. By łatwo dało się przeliczyć warto zerknąć do tabelki, gdzie będzie możliwość określenia tego w gramach. To wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie można się w tym wszystkim odnaleźć. Takie praktyczne wsparcie będzie istotne między innymi dla tych osób, które dopiero myślą o tym, by swoją zabawę ze złotem rozpoczynać i rzeczywiście poszukują oni opcji dzięki którym w tych oznaczeniach będzie można się połapać.